81 3. Doelmatige kleeding. Als rationeel kleedingstuk op expeditie recommandeert Duncan den buikbandde verstrekking geschiede aan alle manschappen, terwijl dan ook herhaalde tusschentijdsche inspecties naar het dragen daarvan dienen plaats te hebben. 4. Beperkte marschen, d.w.z. het vermijden van noodeloos gefor ceerde, al te sterk vermoeiende marschenhet bekorten van oefeningen in verband met de weersgesteldheid, het uur van den dag (werken in de zon) en den toestand der operatieterreinen (werken op drassige plaatsen). Het proefondervindelijk bewijs van den feitelijken voorbeschikkenden invloed van vermoeienis op besmettelijke ziekten in het algemeen, en derhalve ook op infectieuse darmziekten, is door de moderne geneeskunde geleverd. (Eef.) 5. Keuze van het bivouak. Het is raadzaam vooral niet te kam peeren op de plaats waar een slag geleverd is, althans het verblijf aldaar, voor zoover om militaire redenen doenlijk, zoo kort mogelijk te doen zijn. Hetzelfde geldt van plaatsen, die reeds als bivouak gediend hebben en dus geinfecteerd kunnen zijn. 6. Voorschriften bij het kampeeren. Het nu en dan van plaats ver anderen worde steeds met klem aanbevolen. "Voorts zal wijd uit elkaar gekampeerd worden, zoodra namelijk een geconcentreerde stelling niet meer strikt noodzakelijk is, dit o. a. ook om een al te groote nabijheid van de latrines te voorkomen. Drainage zal worden toegepast, waarbij naast den aanleg van kunstmatige afvoerkanalen ter droog- en reinhouding van den bodem, partij moet getrokken worden van natuurlijke terreinhellingen. 7. Nauwlettend toezicht op de voedingvooral op het goed gaar gekookt zijn der spijzen (meelspijzen). Wat het gebruik van vleesch betreft, zoo heeft de ondervinding geleerd, dat niet alleen bedorven maar ook al te veel versch vleesch schadelijk werkt. Te langdurig gebruik van pekel vleesch is af te keuren: het werkt te prikkelend op den darm. Geperste, geconserveerde groenten moeten ter dege en in ruim water gekookt worden, zoodat zij goed zacht worden, om darmprikkeling te voorkomen. Van de vruchten acht Duncan slechts „bedorven" vruchten absoluut schadelijk. Dl. II, 1895. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 96