82 8. Goed drinkwater en andere drankenIedere bezoedeling met faeces, zoowel van buiklijders als van gezonden, maakt het drinkwater gevaarlijk. Tegen verontreiniging door krengen en afval van geslacht worde streng gewaakt. Zelfs het zuiverste water kan schadelijk werken, als het te koud is. Om de levende smetstoffen in het water (waaronder de oorzaken van besmettelijke darmziekten) onschadelijk te maken, dient het gekookt te wordenongekookt water gebruike men zoo min mogelijk. Er worde zorg gedragen dat overal, zoowel bij dag als bij nacht, een voldoende hoeveelheid gekookte dranken, zooals koffie en thee, voorhanden zij. Ook chocolade en gortwater zijn nuttige surrogaten. Het misbruik maken van sterken drank, een vaak waargenomen verschijnsel na het behalen van overwinningen, worde krachtig te keer gegaan. 9. Nachtelijke voorzorgen. Onze speciale aandacht wordt hier gevèstigd op het niet direct op den grond slapen, het zich bij nacht half naakt begeven in de open lucht, de noodzakelijkheid onder spreien te slapen, vooral op plaatsen met grooten dauwval en van verstrekking van koffie in den voor- en nanacht aan de wachtheb bende manschappen. 10. Zorg voor de latrines. Hoe primitief de inrichting ook moge zijn, zoo dient er allerscherpst op gelet te worden, dat zij niet de verspreiding van darmziekten door aanraking met besmettelijke uit werpselen in de hand werken. Aan buiklijders moeten afzonderlijke privaten worden aangewezen en hunne faeces door het herhaald en ruim inwerpen van desinfecteerende oplossingen zooveel mogelijk onschadelijk worden gemaakt 11. Andere maatregelen. De manschappen mogen dagelijks baden, echter nooit vóór zonsopkomst of na zonsondergang en vooral niet te lang. Ten slotte moet hun den raad gegeven worden zich onmiddellijk ziek te melden, als zij aan verstopping of buikloop lijden, zoodat elke stoornis der spijsverteringsorganen terstond behandeld kan worden. Tot goed begrip van wat volgen zal, zij in korte trekken het verband aangegeven tusschen darmziekten en de hierboven opgesom de schadelijke invloeden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 97