83 Vooreerst wordt hier met darmziekten bedoeld catarrhale aandoe ningen van het darmslijmvlies, zoogenaamde darmcatarrh en verschil lende vormen van dysenterie. De onderzoekingen der laatste vijf-en-twintig jaren hebben nu aan het licht gebracht, dat verscheidene darmaandoeningen, die men vroeger aan allerlei oorzaken, zooals schadelijke voedingsmiddelen, verstopping, koudevatten, ongunstige temperatuurs- en bodemtoestanden toeschreef, op parasieten van dierlijken of plantaardigen aard berusten. "Waar men dus te velde opmerkt, dat zeer vele manschappen tegelijkertijd aan darmziekten lijden, moet aan de mogelijkheid gedacht worden dat lagere organismen de naaste oorzaken zijn. Daarentegen staat het vrij wel vast, dat zonder parasieten, maar enkel onder den invloed van koudevatten, afkoeling van den buik, onverteerbare spijzen, harde faeces bij langdurige stoelverstopping, bedorven vleesch enz. darmziekten kunnen ontstaan, die althans op den niet-deskundige denzelfden indruk maken als parasitaire en besmet telijke buikziekten. En ten derde is het bewezen, dat door gewone oorzaken ontstane stoornissen in de verrichtingen van den darm voorbeschikt maken voor parasitaire aandoeningen, in dezen zin namelijkdat, wanneer parasieten met het drinkwater of op andere wijze in het voorbereide en zieke darmkanaal geraken, zij de gunstige voorwaarden zullen vinden tot hunne vermenigvuldiging en de kwaal van onschuldig .gevaarlijk zou kunnen worden. Militaire expeditie-leiders dienen dus bij het optreden van darm ziekten en masse steeds de maatregelen te treffen, die voorgeschreven :zijn bij besmettelijke ziekten en hunne onderhebbende manschappen te waarschuwen voor verwaarloozing van spijsverteringsstoornissen (zoowel van diarrhoea als van verstopping). Vroegtijdige herkenning der eerste gevallen maakt spoedige maatregelen mogelijk. Het is een cude ervaring, dat hygiënische maatregelen in den ruimsten zin van het woord wapenen moeten zijn tegen oorlogs-infectieziekten. De in vroegere oorlogen toegepaste maatregelen zijn evenwel vaak weinig vruchtdragend geweest en ongetwijfeld moet dit o.a. geweten worden aan de onbekendheid met het feit, dat hunne oorzaken geen gasvormige vergiften, maar levende micro-organismen zijn, zoodat

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 98