84 er dus minder streng gewaakt is tegen de directe aanraking met deze infectiestoffen. Het groote gewicht van desinfectie van ziektekiemen bevattende darmontlastingen, van de verstrekking van gekookt d.i. ziektekiem- vrij water, het voorkomen van de importatie van smetstoffen door lijders aan slepende darmaandoeningen, dat alles wordt nu beter gevoeld en daarmede meer rekening gehouden. Helaas is het in de practijk te velde dikwijls bezwaarlijk steeds een voldoende hoeveelheid gekookte dianken bij de hand te hebbeD. Door dorst overmeesterd wordt tijdens den marsch de met gekookte thee of andere gekookte drank gevulde veldflesch al heel spoedig leeg gedronken en onderweg met water van slechte qualiteit aange vuld. En als in het bivouak het gekookte water aan de teruggekeerde manschappen wordt aangeboden, laten zij zich door den beteren smaak en de lagere temperatuur van het ongekookte water verleiden, dit te drinken. De opmerking van R. Koch (1), om gekookte voedings middelen „nur im frisch gekochten Zustande" te gebruiken met het oog op de nog altijd mogelijke latere besmetting door geinfecteerde handen, servies, insecten enz. klinkt voor de practijk ook al te fraai. Evenzeer is desinfectie van het slagveld vrij wel een chimere te achten; spoedige opruiming en diepe begraving der lijken zijn echter practisch uitvoerbare noodzakelijkheden. Het laatste, de diepe begraving, dient niet zoozeer ter vermijding van de akelige lijklucht als wel om orgaoische ziektekiemen meer van de bodemoppervlakte verwijderd te houden. Dat opeengehoopt wonen de verbreiding van besmettelijke darm ziekten bevordert, wordt duidelijk als men bedenkt, dat ook onder die omstandigheden de kansen van aanraking met de specifieke smet stoffen, de ontlastingen, zooveel grooter moeten zijn. Ondanks het scherpste toezicht is daar o.a. het deponeeren vaD de besmettelijke faeces op ongeoorloofde plaatsen in de onmiddellijke nabijheid onvermijdelijk. Maar in de eerste plaats wordt de besmetting vooral door de secreten overgebracht, waarvan de reinhouding bij veelvuldiger gebruik moeielijker gehandhaafd kan worden. (1) E. Koch. Die Bekiimpfung der Infectionskrankheiten, ins besondere der Kriegs- seuohen. 1888.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 99