95 I. Vermeestering der Sagi XXV Moekims. A. Operatie tegen de VI Moekims. Nadat generaal Pel den 26en December, des morgens te 5 uur, van den overste Meijer de mededeeling had ontvangen, dat de drie colonnes tot den afmarsch gereed stonden, werd bevolen zich in beweging te zetten. De linker- en centrumcolonne trokken door de poort in de Zuid- westerface van den kraton, via Mandarsah-Poetih in Zuidoostelijke-en in Zuidelijke richting door de sawahs naar de voor hen bestemde plaatsen tot den aanval, terwijl de rechtercolonne den kraton verliet langs een meer Noordelijken uitgang in de Westerface, om bij Kota Petjoet links af te slaan en daarna den linkeroever der Kroeng Daroe te volgen. Wij zullen thans de verrichtingen van elk der drie colonnes afzon derlijk nagaan, met de linkercolonne aanvangende, a. Verrichtingen der linkercolonne commandant majoor Vetter. De verovering van Mibouw had ten doel, eene betere verbinding met onzen post Lohong daar te stellen, voornamelijk om ons daarna meester te maken van de zoogenaamde oase-benting, het sterke, vijande lijke Lo-cng. De colonne Yetter bereikte om uur v.m. Lamara Oleijloe, marcheerde aldaar in gevechtsformatie open ging, zonder zich voor het oogenblik aan de nog niet opgemarcheerde centrumcolonne te laten gelegen liggen al dadelijk tot den aanval over, nu het haar bleek, dat de vjjand ons niet verwachtte. Het korps barisan werd gecommandeerd door den kapitein W. G. L. Kretschmer, adjudant de le luitenant N. H. J. Richelle, de 1% 2e, 3e en 4e compagnie hadden tot commandant respectievelijk de van het Nederlandsche leger gedetacheerde le luitenant T. W. J. Buijs en de kapiteins A. H. van de Pol, A. C. N. Leers en H. L. J. F. Smeets. De mariniers werden gecommandeerd door den kapitein W. L. G. J. F. Cramer van Baumgarten, de artillerie door den 1en luitenant D. G. van Gorkum, het 17 man sterke detachement mineurs door den 1™ lui tenant M, P. M. Kujjl en de ambulance door den officier van gezond heid der 2e klasse J. G. Kroon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 110