108 zouden genieten als belooning voor het vervullen der buitengewone dienstplichten aan hunne betrekkingen verbonden. Vier jaar later werden bij K. B. van 12 Januari 1866 de jaar lij ksche traktementen van de bij het V. K. van het Werfdepot gedetacheerde 1® en 2e luitenants verhoogd met f 100. Keeren wij nu terug tot het werfdepot te Altona; tot bekoming van manschappen voor onzen kolonialen militairen dienst stond dit rechtstreeks in verbinding met oi s aldaar gevestigd consulaat en verder met de Nederlandsche consuls en consulaire agenten in Noor wegen. Wanneer personen zich voor genoemd doel bij dezen aan meldden, moesten die agenten zich verzekeren, dat zij aan de gestelde eischen van leeftijd, lengte, ongehuwd zijn enz. voldeden en in het bezit waren van de benoodigde papieren, bestaande in geboorte- of doopacte, certificaat van goed gedrag en van een bewijs, dat aan al hunne militaire verplichtingen tegenover hun vaderland was voldaan, welke stukken alle door de betrokken consuls geviseerd werden. Aan die voorwaarden voldoende, werden die aspiranten door de consuls van reismiddelen voorzien, op het consulaat te Altona gedi rigeerd, dat hen op zijn beurt overgaf aan de keuringscommissie aldaar. Bij goedkeuring werden zij door de zorgen dier commissie naar Nederland overgebracht met een der stoombooten, die geregeld van Hamburg naar Amsterdam in de vaart warenbij aankomst in deze plaats werden zij door tusschenkomst van den plaatselijken commandant, die rechtstreeks kennis kreeg van het vertrek van detachementen uit Altona, naar Harderwijk getransporteerd. Bij definitieve aanneming bij het Koloniaal Werfdepot ontvingen zij een handgeld van f 120. De recruten, die hier te lande te Harderwijk voor den Iudischen militairen dienst werden afgekeurd, werden weer op Amsterdam gedirigeerd en vandaar door tusschenkomst van den plaatselijken commandant per bootgelegenheid naar Altona teruggezonden, waar het consulaat verder orde stelde op den terugkeer naar hun vaderland. Hoewel zich aanvankelijk nog enkele moeilijkheden voordeden met de afgifte der bewijzen van goed gedrag, konden toch reeds in April 1862 de eerste transporten aangeworven Noren door de keurings-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 123