119 moesten door de zorgen daarvan, zoodra mogelijk, nog eens genees kundig worden onderzocht, bij geschiktbevinding gekleed en uitgerust worden, hun handgeld of gratificatie ontvangen en korter of langer tijd bij dat korps vertoeven, om gedurende dien tijd met de elementaire beginselen van het militaire métier en met verdere oefeningen te worden beziggehouden. Wel werd in die groote drukte eenigszins te gemoet gekomen door een spoedige uitzending van die militairen en door de detachementen zoo sterk mogelijk te maken, maar ook de voorbereidende maatregelen tot, en het vertrek zelf dier transporten brachten voor het vaste kader van het Werfdepot buitengewone werkzaamheden en dienstverrichtingen mede. Dat ook de werkkring aan de officieren van gezondheid opgedra gen eveneens belangrijk toenam, kan blijken uit bet aantal personen, dat te Harderwijk gekeurd werd. Tot 1873 bedroeg dat gemiddeld 1700 per jaar; in de jaren 18731878 klom het tot 4800 per jaar. In bet tiental jaren van 1884-1894 bleef dat aantal gemiddeld 2730 per jaar bedragen. Het werk, 'c welk dat grooter aantal keuringen meebracht, vermeerderde in dezelfde mate, terwijl door den toeloop der aangeworvenen ook het aantal zieken grooter werd, vooral toen in het jaar 1875 en later in 1882 een typhus-epidemie in het hospitaal te Harderwijk uitbrak. Wel is waar konden reeds in December 1873, tengevolge van de goede resultaten der buitengewone koloniale werving, en ook in verband met de toen reeds minder geworden behoefte aan manschappen voor het leger in Nederlandsch-Indië, het aangaan van engagementen voor 2 jaar geheel, en de gunstige bepaling betreffende detacheering van de ingelijfden der militie, tijdelijk buiten werking worden gesteld, doch wat dezen, laatsten maatregel betrof, was het van korten duur. Een half jaar later werden alle militaire autoriteiten van het leger verzocht door gepaste middelen er toe mede te werken, dat in den loop van dat en het volgende jaar zoo mogelijk een groot aantal suppletietroepen naar Oost-Indië kon worden uitgezonden. Bij besluit van 24 Juni 1874 N°. 44 had Z.M, goedgevonden: 1° weer in werking te stellen hoogergenoemd besluit van 29 Juli 1873 (detacheering van miliciens); 2° in vervanging van het Kon. Besluit van 4 Mei 1873 vast te stellen:

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 134