NAAR AANLEIDING VAN DE REORGANISATIE DER GENIE. Na het vaststellen van het defensieplan voor Java schreef de Minis ter van Koloniën van Dedem de Indische regeering aan, dat in ver band daarmee tot reorganisatie der artillerie en genie moest worden overgegaan. Eindeljjk heeft die reorganisatie, wat betreft de genie, haar beslag gekregen. Op de begrooting voor 1896 zijn de daarvoor benoodigde gelden uitgetrokken. Zonder eenige discussie door de Tweede Kamer bewilligd, valt ook aan de goedkeuring door de andere helft der volksvertegenwoordiging niet te twijfelen, en kan weldra het Konink lijk Besluit tot invoering der nieuwe organisatie worden te gemoet gezien, waarmee de reorganisatie een voldongen feit zijn zal. Omtrent deze reorganisatie vindt men het volgende aangeteekend op blz. 12 van de memorie van toelichting op de begrooting: „Reorganisatie van het wapen der genie had reeds gedurende eenigen tijd het onderwerp uitgemaakt van eene gedachtenwisseling met de Indische regeering, die in den aanvang dezes jaars aandrong, in ver band met de ondervinding opgedaan ten aanzien van de aanvulling der genietroepen gedurende de Lombok-expeditie, op de oprichting van eene nieuwe (derde) compagnie genietroepen. Yoor die compagnie worden nu de in de onderafdeeling 94, 104 en 105 van het IIs Hoofdstuk de noodige gelden uitgetrokken, tegen opheffing van de Inlandsche geniewerklieden, die het legerbestuur mede voorstelde. De zooeven bedoelde gedachtenwisseling viel samen met de over wegingen der op blz. 71 van het koloniaal verslag van 1894 ver melde commissie, (1) die bij K. B. van 4 Februari 1894 N°. 14 benoemd, (1) Aan deze commissie was opgedragen: „het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid tot bezuiniging b|j de Indische burgerlijke en militaire bouwwerken." Meer speciaal moest zij de regeering voorlichten ten aanzien van de vraag„in hoe verre uitvoering zou zijn te geven aan het door den heer van Dorssen aanbevolen denk-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 142