142 dat het verloop io het wapen gemiddeld 3.75 °/0 bedraagt; dat het weuschelijk is de promotie tot eersten luitenant niet te doen achter staan bij die der infanterie. En ter anderedat de verhouding bij de infanterie tusschen eerste en tweede luitenants is als 2: 1 en het verloop 5.4 oj Gevraagd welke numerieke verhouding moet er bestaan tusschen de eerste en tweede luitenants der genie? Ligt het nu niet voor de hand te antwoorden: eene, die zeker groo- ter moet zijn dan 2: 1 En men gaf er ons een van 1.4: 1! Begrijpe wie het kan! Is dan de door mij voorgestelde niet logischer gedacht? Al laat zich niet becijferen welke die verhouding precies zijn moet, eene zaak staat onomstootelijk vast, dat zij meer moet bedragen dan 2: 1 en aan dien minimum eisch voldoet de mijne, terwijl de officieele ver daar beneden blijft. Dat de genie bij de nieuwe regeling eene „gewenschte numerieke verhouding tusschen eerste en tweede luitenants, vergeleken bij an dere wapens en diensten zou hebben verkregen wat uit 's Ministers betoog volgen zou gaat dus niet op, althans niet ten aanzien der der infanterie, bij welke zij bepaald achtergesteld is. Het gevolg hiervan zal noodwendig zijn, dat de promotie van tweeden tot eersten luitenant bij normale formatiecijfers, waarmee alleen te rekenen is, bij de genie beduidend slechter zal uitvallen. De door den Minis ter zoo zeer gevreesde wanverhouding zal dan ook niet uitblijven, maar zich juist tegen 's Ministers verwachtingen in naar de andere richting doen gevoelen. Indien, wat de Minister zeer terecht op merkte, luitenants der infanterie niet bij die der genie mogen achterstaan in bevorderingskansen, is ook het omgekeerde, wat nu voor de deur staat, op dezelfde gronden even sterk te veroordeelen. Toch had de Minister niet geheel ongelijk. Bij de overige wapens en dienstvakken de geneeskundige dienst met zijn speciale voorschriften daargelaten zijn de numerieke verhoudingen nog slechter dan de aan de genie toegekende. Bij de artillerie, cavalerie en militaire administratie bedragen zij respectievelijk: 1.3: 1 1.11 en 1.2: 1 en is het verloop naar rato niet beter. In vergelijking daarmee heeft de genie dus nog geen recht van klagen en zou zij door het

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 157