145 vertrouwen in deze op het ministerieeie woord en mocht dit ons in den steek laten, dan is er nog eene Volksvertegenwoordiging, die door den, zoolang het overcompleet nog niet ingesmolten is, periodiek terugkeerenden post van ettelijke duizenden guldens aan den voet van on- derafdeeling 94 wegens overcompleet, over de bestaande formatie tel kens aan de ongezonde toestanden bij het wapen herinnerd wordt en wel eens met klem zou kunnen aandringen op inlossing der belofte, waardoor de Minister zich ook jegens haar gebonden heeft. De opmerkingen in het Voorloopig Verslag hebben dus al vast tot onmid dellijk resultaat gehad, dat de Minister een antecedent gesteld heeft, waarop te goeder ure een beroep kan worden gedaan. Het advies der commissie werd alleen voor de leden der Tweede kamer ter kennisneming gelegd en niet met de overige begrootings- stnkken gepubliceerd De goede gebruiken brengen mee commissoriale adviezen en rapporten te publiceeren, en slechts in buitengewone gevallen, indien de openbaarmaking 's lands belang zou kunnen scha den, wordt van dien vasteu regel afgeweken, wat denkbaar is bij defensie-aangelegenheden en enquêtes van vertrouwelijken aard. Zoo zijn, om mij tot een paar uiteenloopende voorbeelden te bepalen, o. a. gepubliceerd het rapport der commissie tot voorbereiding der leger- wet Bergausius en dat der commissie, die te adviseeren had over de koffiecultuur. Waarom thans geheimhouding noodig wordt geacht, is een raadsel. Ik vraag toch in gemoede: welk landsbelang zich wel zou kunnen verzetten tegen de bekendmaking der motieven, waarop der Regeering in overweging werd gegeven één majoors- en tien luitenantsplaatseu in te trekken, benevens het korps geniewerk lieden op te heffen? Men zou daarmee geen enkele buitenlandsche mogendheid gegevens in de hand hebben gespeeld. De quaestie is van strikt technisch-administratief karakter; vertrouwelijks kan zij niets bevatten. Zij leent zich daarom bij uitstek voor eene openbare behandeling. Dan had men ook kunnen vernemen, hoe de commissie geadviseerd heeft over bet plan van Dorssen tot samensmelting van een deel der werkzaamheden van de genie en den waterstaat, het punt, waarmee zij zich ingevolge de haar verleende opdracht (vide noot blz. 127) meer in't bijzonder had bezig te houden. Ook dit schijnt onder de rubriek staatsgeheimen te vallen. Althans de Minister

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 160