"Wij wezen er reeds op dat de geschiedenis van het Koloniaal "Werf depot eigenlijk ook is die van de koloniale werving. Beiden staan in zulk een nauw verband met elkander, dat de geschiedenis van dat korps ook meerendeels, zoo niet geheel, die van laatstgenoemde in zich sluit. Reeds boven hebben wij gezien, wat de bestemming was van het "Werfdepot; wat onder koloniale werving verstaan wordt, geeft ons het voorschrift op die werving aan. Daarin toch wordt vermeld, dat zij bestaat in het aannemen van personen, die geschikt en genegen zijn om voor een bepaald aantal jaren eene verbintenis aan te gaan bij de koloniale troepen, d.w.z de verplichting op zich nemen om gedurende dien tijd het vaderland als militair te dienen in *8 Rijks overzeesche bezittingen, dus hetzij in Oost- of in West- Indië. Zoowel het leger in Oost-Indië als de landmacht in West-Indië bestaat geheel uit vrijwilligers, die onderscheiden kunnen worden in Europeanen en Inlanders. Ofschoon een bepaalde sterkteverhouding is vastgesteld, is het duidelijk, dat het aantal van beide soorten door sterfte enz. aan veel verandering onderhevig is, zoodat wat eerst genoemde betreft, deze geregeld aanvulling uit Nederland noodig heeft. Dit heeft doorloopend plaats en geschiedt door het uitzenden van afdeelingen aanvullingstroepen, die hier te lande aangeworven, gekleed, uitgerust en voor zooveel mogelijk geoefend zijn, en daarna in detache menten vereenigd, onder bevel van Indische officieren, per Neder- landsche scheepsgelegenheid naar Oost- en West-Indië worden over gebracht. Met het overbrengen dier transporten van Harderwijk naar de inschepingsplaats is steeds een officier van het Koloniaal Werf depot belast. De wijze, waarop ten allen tijde in die aanvulling voorzien kan worden, is de taak der koloniale werving, waarmede zoowel de commandeerende officier van het Koloniaal Werfdepot als de plaatselijke en garnizoenscommandanten en wijders ook de commandeerende offi cieren der korpsen belast zjjn. In de verschillende garnizoensplaatsen worden de personen voorloopig voor den Indischen militairen dienst aan genomen en van daar naar het Werfdepot opgezonden, waar de defini-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 17