167 Ten slotte meldde hij in dat schrijven, dat hij het ter overbrenging aan kapitein Salmond had toevertrouwd, die door hem met een bij zondere zending aan het Palembangsche hof belast was. Hem en zijn gevolg wenschte hij dan ook als zoodanig gerespecteerd te zien Kapitein Salmond en luitenant Huslain reisden met een escorte van 25 man het 200 man sterke detachement vooruit en kwamen in den morgen van den 4en Juli 1818 te Palembang aan. Zij werden door den jongen Sulthan in den ouden dalam gehuisvest. Het de tachement, dat onder een ander kapitein langzaam volgde, was toen, volgens de te Palembang ontvangen berichten, tot in de Rawas-dis- tricten genaderd. Sulthan Achmet Naijam Oedin ontving vol vreugde van kapitein Salmond den brief van den luitenant-gouverneur Raffles en een Engelsche vlag, welke als geschenk daarbij gevoegd was. In diezelfde verheugde stemming verklaarde de Sulthan op de mondelinge opening van zaken, hem door kapitein Salmond gegeven, dat hij door geen legale acte aan het N. I. Gouvernement verbonden was! Op grond van deze verklaring sloot toen de Engelsche agent met hem het volgende contract: „Dit is een plechtig tractaat, op heden gesloten tusschen Z. H. „Ratoe Achmet Naijam Oedio, Sulthan van Palembang, ter eene, en „kapitein Francis Salmond, als vertegenwoordiger van den honora- beien Sir Thomas Stamford Raffles, luitenant-gouverneur van het „fort Marlborough, ter andere zijde. „I. Zijne Hoogheid de bescherming van het Britsch Gouverne- „ment verlangende, en alle andere Europeanen van zijn staten wen- „schende uit te sluiten, neemt de luitenant-gouverneur van het fort „Marlborough bij deze aan, het noodige krijgsvolk te leveren „II. De Sulthan, van zijn kant, neemt aan, dat krijgsvolk te ont vangen en in de kosten daarvan te voorzien." Geteekend, gezegeld en wederkeerig uitgereikt te Palembang, den 4en Juli 1818. Kapitein Salmond liet er dus geen gras over groeien, want 4 Juli was de dag zijner aankomst. Dit contract werd voor den Nederlandschen regeeringscommis- saris geheim gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 182