168 De verschjjning van Engelsche troepen te Paleinbang, het legeren dier troepen in den ouden dalam, het hijschen der Engelsche vlag, ziedaar even zoovele redenen voor den heer Muntinghe, om krachtig doch voorzichtig op te treden, zonder de waardigheid van het Neder- landsch Gouvernement daarbij te kort te doen en zonder de heusch- heid tegenover de agenten eener bevriende mogendheid uit het oog te verliezen. Yan die taak heeft de heer Muntinghe zich op uitstekende wijze gekweten. Nog denzelfden dag (4 Juli) in den namiddag, zond ZHEGestrenge den kapitein-luitenant ter zee Bakker en den kapitein-ingenieur Yan der Wiick naar den Britsehen agent, met een brief, drie vragen inhoudende, waarop een onverwijld antwoord verlangd werd. Die vragen waren de volgende: 1° of hij, onmiddellijk, na de ontvangst van een door den regeerings- commissaris Muntinghe te schrijven antwoord op den brief van den luitenant-gouverneur van Benkoelen, wilde vertrekken 2° of hij op de terugreis een geleide van Nederlandsche troepen wilde aannemen? 3° of hij oogenblikkelijk de Engelsche vlag van den dalam zou doen strijken? Onder het voorgeven van naar rust te verlangen de onbe schaamdheid was ook toen de wereld nog niet uit zeide kapitein Salmond het schrijven van den regeeringscommissaris den volgenden dag te zullen beantwoorden. Mondeling deelde hij evenwel toen reeds mede, die vragen ontken nend te zullen beantwoorden. Hierop deed de heer Muntinghe na zonsondergang den door de Engelschen geoccupeerden dalam van buiten door troepen afzetten. Kapitein Salmond schreef daarover aan ZHEGestrenge om ophelde ring, welke deze hem met de meeste welwillendheid verstrekte en deed gepaard gaan met den eisch om, bij wijze van politiemaatregel, de wapens en patronen van het detachement af te geven en zich met het detachement onder Nederlands bescherming te stellen. De vlag was met zonsondergang gestreken. Kapitein Salmond antwoordde op dezen eisch even barsch als op

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 183