169 een vertoog, dat de regeeringscommissaris ten overvloede nog had goedgevonden aan hem te schrijven. Onze Engelsche kapitein tegaf zich toen ter ruste, doch werd, omstreeks 3 uur 's nachts, in die rust gestoord door den kapitein- ingenieur Yan der Wijck, die door een detachement van genoegzame sterkte werd vergezeld, en hem namens den regeeringscommissaris gelastte, zijn detachement de wapens te doen afleggen en zich met zijn detachement naar de overzijde der rivier te laten overbrengen, waar hij de verdere bedoelingen van die autoriteit zou vernemen. Na eenige discussie onderwierp zich kapitein Salmond aan die eischen, doch verlangde volstrekt als krijgsgevangene aangemerkt te worden en dat hem en luitenant Huslain hun degens zouden afge nomen worden. Kapitein Yan der Wijck willigde dat verzoek niet in, daar hij geen last had ontvangen, hen krijgsgevangen te nemen, doch alleen een politiemaatregel ten uitvoer te brengen. Beide Engelsche officieren werden door den regeeringscommis saris en de Nederlandsche officieren met de meeste heuschheid behandeld. In weerwil van het tractaat met den sulthan kapitein Salmond beriep zich ook geenszins daarop deed de heer Muntinghe beide officieren en hun soldaten onder gewapend geleide naar Batavia over brengen, van waar zij, na een kortstondig verblijf, naar Benkoelen terugkeerden. Op last van den regeeringscommissaris Muntinghe begaven zich de meergenoemde kapitein Yan der Wijck en de civiele ambtenaar de Groot met 4 pioniersoldaten in een kleine perahoe de rivier (de Moesi) op, om het Britsch detachement te verkennen, dat reeds, zooals boven gezegd is, tot de Rawas-districten was vooruitgerukt. In geval dit detachement nog niet teruggetrokken was, kreeg kapitein Yan der Wijck last, den detachementscommandant aan te zeggen, dat hij zich op Nederlandsch grondgebied bevond en dien tengevolge uitgenoodigd werd, zijn wenschen aan kapitein Yan der Wijck te doen kennen en vervolgens of terug te keeren, öf onder diens geleide naar Palembang te komen, doch niet in de Palem- bangsche binnenlanden te blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 184