"V -A. IEL I A_- Belooning van militairen voor moed, beleid en trouw in 1807. Hoe men in Indië nog in het begin dezer eeuw militairen beloonde, moge blijken uit de hieronder volgende resolutie der Indische Regeering dd. 12 Juni 1807, opgenomen in het Nederlandsch-Indisch plakaatboek. 16021811, door Mr. J. A. van der Chïjs, XlVe deel, 1804 1808. De heere Gouverneur-Generaal geeommunieerd hebbende, dat het aan het detachement onder de orders van den lieutenant-kolonel en den adju dant-generaal Jan van den Bosch, was gelukt om door eene wel aange wende spoed en vaardigheid de roverbende, die het buitenhuis op het landgoed Sampia had afgelopen en tot welks vervolging dat detachement was afgezonden, niet alleen te agterhaalen, maar ook deszelfs hoofd, den beruchten Gedee te treffen en te doen sneuvelen, en de overige bende, na het kwetzen en gevangen nemen van zommigen, te verstrooijen en in den verderen loop hunner gepleegde geweldadigheden te stuiten, met voorstel om ter belooning van de door het gedagte detachement in deze zaak bewezene diensten en betoonde yver en standvastigheid in het voortzetten en volbrengen van buitengewoone, verdubbelde marchen, zo ook tot soulagement in de kosten, die vereischt wierden ter voorziening in de, zo verloren geraakte, als onbruikbaar geworden klederen en goederen op de gemelde geforceerde marchen, aan de officieren en onderofficieren van hetzelve detachement te accorderen eene gratificatie van rds. 1200, in steede der gelden, welke op het hoofd van den voornoemden Gedee zijn gesteld, en om voorts aan den tamboer-majoor ter vergelding van zijn goed gedrag rds. 50, aan den sergeant Meyster rds. 30 in eens, en aan ieder soldaat van het detachement rds. 3 in eens, in plaats van de hun geaccordeerde 8 stuivers 's daags, toe te leggen, mitsgaders om den gecommitteerde tot en over de zaken van den inlander te gelasten de gelden, geproflueerd uit den verkoop der agterhaalde goederen op den meermelden Gedee, ten bedragen van rks. 453:10, koper geld, af te geven aan de officieren van het meermeld detagement om naar even redigheid hunner gagien, te worden verdeeld, zo is goedgevonden en verstaan zich met zyne excellence's opgemelde voorstellen om de daarvoor geallegueerde redenen te conformeeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 188