174 Last tot het leveren van recruten in 1808. Bij circulaire dd. 18 Mei 1808 gaf de gouverneur-generaal H. W. Daendels aan de hoofden van gewestelijk bestuur langs Java's stranden het navolgende te kennen. „Voorgenomen hebbende om van het groot getal Javanen, 't welk over het gantsche eiland zonder eenig vast beroep ledig loopt en alleen tot last en nadeel der overige ingezetenen strekt, eenig voordeel te trekken tot versterking der armee in Indien, gelast ik u Edele bij dezen om van elke 1000 zielen, welke onder u Edele's gevonden worden en tot geenerhande culture, hetzij van de rijst, koffij, peper, indigo, kapas ofte eenig ander nuttig handwerk worden g'emploijeerd, een man als reerut te leveren, en naarte zenden." {Nederl. Ind. Plakaatboek, XIVe deel). Desertie in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De desertie is in den laatsten tijd zoowel bij het leger als bij de vloot zeer toegenomen, hetgeen daaraan wordt toegeschreven, dat de premie gesteld op het terugbrengen van een deserteur van 144 op 24 gulden is teruggebracht. Degenen, die zich vroeger vrijkochten, loopen thans weg, wetende dat de uitgeloofde premie niet groot genoeg is om velen te verlokken hen op te pakken. Bij de marine blijft de sterkte van matrozen nog 800 man beneden de 10.000 die men noodig heeft; de meeste, in dienst zijnde schepen hebben een onvoltallige bemanning, terwijl men geen volk heeft om de nieuw aangebouwde schepen in dienst te stellen. {Mil. Weekbl). Middel tot bescherming van aluminium tegen invloed van lucht en vocht. Door een leeraar aan de Artillerie- en Genieschool te Berlijn is een middel uitgevonden, om het oppervlak van uit aluminium vervaardigde voorwerpen tegen invloed van lucht en vocht te beschermen. De bewer king bestaat hierin, dat het gewoon in den handel voorkomende aluminium, dat ook silicium, ijzer, enz. bevat, onder bijvoeging van ammonia in een verdunde oplossing van zekere zouten wordt gedompeld. Het metaal oppervlak ondergaat hierdoor een scheikundige werking, krijgt een kleur, die het op Japansch brons doet gelijken en wordt ongevoelig voor de meeste invloeden van buiten. Het gebruik van bedoeld metaal zal door deze uitvinding ongetwijfeld zeer worden uitgebreid. {Mil. Weekbl).

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 189