187 in haar rechterflank aan te grijpen, rukten alsnu de onzen ten aan val op en bemachtigden spoedig kampong Adjoen. De kapitein Franssen en de marinier 1® klasse Akkermans, n°. 11687 drongen het eerst in de vijandelijke versterking, waarin op dat oogenblik nog slechts 1 Atjeher stand hield, die gedood werd; de overige verdedigers namen de vlucht. Ook de barisan-kapitein Kaij DjaeDg Logo, de Europeesche sergeant Muntinghe en de barisan-luitenant Troeno Djoijo deden zich hier als flinke soldaten kennen. Twee lilla's met heel wat kogels vielen ons in handen. Het eerste wat thans voor den colonnecommandant te doen viel, was den vluchtenden vijand en de Atjehers, die men thans uit Bital zag wegtrekken, met salvo's na te zetten en zoo spoedig doenlijk Adjoen door te trekken, tot men den anderen uitersten rand van dien kampong zou hebben bezet. Daartoe moest echter eerst het bataljon barisan verzameld worden de luitenants ter Beek en Verheij zochten daartoe de compagnieën Yervloet en Thieme op, om ze naar het gros der colonne te brengen. Nadat de marsch door het gansche bataljon hernomen was, werd weldra de Noordwestelijke rand van Adjoen bereikt tegenover eene groote drassige sawab, die de grensscheiding vormt tusschen Adjoen en Lam Hassan. Ook in den rand van dien kampong werd eene vijandelijke benting gezien, die blijkbaar bezet was. Toen nu onze 8 kanons hun granaten daarhenen zonden, verflauwde spoedig het vijandelijk vuur en namen kort daarop drie barisan compagnieën en de mariniers stormenderhand den rand van den kampong. Om 12 uur des middags waren alle troepen der colonne Engel binnen Lam Hassan en beval generaal Pel, aan wien de gids mede gedeeld had dat men pas halverwegen Pakan Badak was, het bivouak te betrekken. De troep was buitendien zeer vermoeid. De Europeesche fourier Schön, n°. 56366 van de compagnie Thieme had zich dien morgen onderscheiden doordien hij, een door dringend schot in den rechtervoet bekomen hebbende, zich eerst op het bivouak verbinden liet, toen het vechten voor dien dag afgeloopen was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 202