189 In den omtrek dier loodsen stonden vele huizeD, blijkbaar in den grootsten haast door de bewoners verlaten. De opperbevelhebber beval, dat hier een benting zou worden gebouwd, te bezetten door 1 compagnie infanterie en 2 kanons, dat nog in dienzelfden middag onder dekkiüg eener compagnie infanterie de koelies den in Djempit opgeslagen voorraad vivres naar Pak an Badak zouden overbrengen en wijders dat de troepen hier gedurende eenige dagen zouden blijven bivouakeeren. Voorzeker mocbt generaal Pel op dezen laatsten dag van het jaar met zelfvoldoening terugzien op het in de laatste 6 dagen verkregen resultaat. De vijandelijke liniën tegenover onze posten ten Zuiden van Kota Radja doorbroken en omgetrokken en door den vijand verlaten; wij meester van de VI Moekims en door het bezetten van Pakan Badsk in het bezit van een gewichtig punt, de basis onzer weldra tegen de IV Moekims te ondernemen campagne. Alvorens echter tot dien veldtocht over te gaan, moest er nog veel worden verricht, moesten o.a. onze nieuw opgerichte posten positie- geschut bekomen, om hunne bergkanons aan de batterijen terug te geven en moesten in velerlei richting troepen ter verkenning uit gaan, om de wegen te leeren kennen, die ons zouden kunnen dienen. De 3 hoofdaccessen tot de IV Moekims de kloven van Beradoean, van Blang Kala en van Djempit toch waren ons weinig meer dan bij name bekend. Van den eersten weg wisten wij van gidsen en een paar ons bevriende hoofden, dat een smal voetpad door de kloof liep, aan weerszijden door moeras begrensd, waarin onze troepen zich niet zouden kunnen bewegen, voorts dat dit pad op verschillende punten versperd was en dat hier en daar bentings waren verrezen. Eerst eenige dagen later zou het den generaal blijken, dat deze informatiën niet in allen deele juist waren, dat nl. de kloof geen kloof, maar een 8 a 900 Meter breede vallei was en dat het bewuste pad een lj a 2 Meter breede weg was, dien men thans hier en daar had onbruikbaar gemaakt en die zich spoedig in de drassige sawahs verloor.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 204