191 hetzelfde bataljon een paar dagen te voren gewonde luitenants Aeilkema en Verhofstad werden op 1 Januari vervangen door de adjudauten-onderofficier dienstdoend officier Bartsch en Bardman. Hadden de konvooien vivres en munitie van uit Kota Radja naar de ageerende colonnes tot nu toe den weg over Ketapan Doea en Djempit gevolgd, niet altijd zonder daarbij last van rondzwervende Atjehers te ondervinden, thans kwam het generaal Pel voor, dat daar toe van uit Pakan Badak, over Sinangri en Olehieh, zoo al niet eene kortere, dan toch meer veilige gemeenschap viel te onderhouden. De overste Meijer, bijgestaan door den majoor der genie van Lennep, zou op 2 Januari dit eens nagaan, bij welke verkenning de compagnieën Engelhard en Kievits, benevens 2 sectiën artillerie en 20 mineurs, beide hoofdofficieren volgden. Zonder eenige ontmoeting van belangrijken aard bereikte deze troep de lagune en kwam men in den rug der thans verlaten vijandelijke linie tegenover onzen post Sinangri. Met de meeste verbazing nam men waar, hoe ver de Atjeher het hier tot op 50 passen afstand van onze benting in de veldverster- kingskunst had gebracht; zes vierkante aarden redouten, onderling door eeue rechte borstwering verbonden, met ingegraven, overdekte gemeenschapsgangen legden daarvan getuigenis af. De taluds waren alle middels palissaden steil opgezet, het buiten talud reikte tot in den modder der lagune, het verblijf der verdedigers was geblindeerd, het geheel omgeven door randjoes en bamboedoeri. Terecht had de Atjeher het lage, eigenaardige struikgewas, dat men in dat soort modderpoelen aantreft, niet opgeruimd, tengevolge waarvan men van uit Sinangri niet eens die versterkingen alle kon waarnemen. De overste Meijer zocht hier het beste punt op, om eene brug over de lagune te doen bouwen eene vlotbrug, waartoe een genoegzaam aantal holle cylinders in ons magazijn te Olehieh beschikbaar waren bepaalde dat aan beide zijden der lagune in het verlengde der brug, door het modderig deel een aarden dam zou worden aangelegd en liet, nadat de mineurs gedureude een paar uur ter opruiming der chicanes waren aan het werk geweest, alle troepen naar Pakan Badak terug

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 206