195 adjudant Mas Djojo Redjo een schotwond aan den hals bekwam, sneuvelde de Madurees Pa Somabi. Met de uiterste krachtsinspanning zich voorwaarts bewegende, weten kapitein Thieme en een 15 tal soldaten door den modder heen te komen en gaat het nu met een hoerah! tegen de benting op, die in allerijl door den Atjeher verlaten wordt. De kapitein Thieme (dezelfde, die op de terugreis van Atjeh naar Java bij de schipbreuk van den stoomer luitenant-generaal Kroesen" met veel andere officieren en minderen jammerlijk verdronk), de Madurees Magriebie en op andere punten onzer voorste linie de sergeant-majoor Ratelband, n°. 64858, beuevens de le luitenant adjudant Mahncke onderscheidden zich allen door hun stoutmoedig voorwaarts gaan. De linkerflankdekking, de compagnie Vervloet, was mede niet werkeloos gebleven en bedwong zij, hierbij gesteund door de overige 2 kanons, door salvo's den in Lam Roeka opgestelden vijand, terwijl op Thieme's rechtervleugel een peloton infanterie onder den len luitenant Buijs den vijand bestookte. Aldus den rand van kampong Toetoeng, al vurende, bereikende, moest intusschen aan een „tot hiertoe en niet verder" worden gedacht, dewijl aan den overste Engel door den generaal was medegedeeld, dat zijne colonne niet langer dan tot 12 uur 's middags mocht uitblijven. Het vijandelijk vuur zij het ook van verreverminderde er trouwens niet op, zoodat er wel beschouwd geen eind aan te zien was. Het vuurgevecht werd dientengevolge afgebroken, de terugmarsch aangenomen échelonsgewijze en om 11^- uur v. m. Pakan- Badak wederom bereikt. Bij dezen terugmarsch, waarbij onze troepen om eene gemeen zame soldatenuitdrukking te bezigen door de Atjehers werden „naar huis" gebracht, bekwamen wij slechts 1 gewonde, de Euro- peesche fuselier Kelfkens, n°. 73419, van de compagnie Engelhard. Deze verkenning had ons geleerd, dat het aanvankelijk van uit Pakan Badak te volgen voetpad zich weldra in de modderige sawahs verloor en dat het zwaar begroeide, moerassige terrein zich weinig aanbeval als operatielijn naar de IV Moekims. Generaal Pel besloot daarom eens een anderen kant uit te gaan

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 210