200 kist, openden die en haalden er het lijk uit van een in een lang, wit baadje gekleeden Europeaan. Dat lijk werd vervolgens, met het hoofd naar de zee, hier op deze plaats begraven. Ik weet wel niet nauwkeurig de plaats aan te wijzen, doch binnen dezen omtrek (de plek van 8 a 10 M.1 wijzende) moet het lijk te vinden zijn. Beide Atjehers, zoo vervolgde hij, hebben daarna de kist naar den kampong gebracht en daar in de rivier geworpen." Op de vraag, of hij die beide Atjehers nog zou kunnen herkennen, werd geantwoord, dat beiden kort daarop ernstig ziek geworden, aan buikziekte overleden waren. Na dit alles aangehoord te hebben, werd in het bijzijn van den overste Meijer, den adsistent-resident Kroesen en den officier van ge zondheid Gaerthé met het graven begonnen, tot men 6 M. breed, 2 M. lang en 1 M. diep gekomen zijnde, aan het grondwater kwam, zonder intusschen een lijk te vinden. (1) Middelerwijl was het reeds 8 uur in den namiddag geworden en deed generaal Pel het onderzoek staken en naar Pakan Badak terug marcheeren, alwaar de troep om 6 uur n. m. zeer vermoeid aankwam. Hebben wij gedurende het verblijf der ageerende troepen te Pakan Badak van af 31 December 1875 tot en met 14 Januari 1876 slechts melding gemaakt van verkenningen en marschen in de kloof van Beradoean en in de VI Moekims, thans dienen wij nog in korte trekken mede te deelen, wat elders, in verband met de voort te zetten operatiën, werd verricht. Met behulp der mineurs, doch grootendeels door de bezettingen zelve waren de nieuw opgerichte posten Lo-ong, de Mibouw's, Aroe, Ketapan Doea, Djempit, Pakan Badak, Bital, Sabang en Lam Pagger in staat van verdediging gebracht door het aanbrengen middels palissaden en zandzakken van borstweringen. (t) Aan den'commandant van den post Sinangri, den kapitein A. Bardok, ia het later gelukt, het lijk op te sporen, ter belooning waarvan zpn chef, de militaire en civiele bevelhebber, de generaal-majoor G. B. T. Wiggers van Kerchem en hij, Bardok, met de orde der Kroon van Italië begiftigd zjjn geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 215