205 hunner financieele positieof men met het oog op de taak, die hun in een eventueelen Europeeschen oorlog wachten kan, veel waarde moet hechten aan de krijgservaring in Indië opgedaan is een vraag, die door velen betwijfeld wordt en die ik beslist met neen beantwoord. Yoor den Indischen officier zie ik in die detacheering slechts het voordeel van wat eerder naar Nederland terug te keeren, hetzij om particuliere, hetzij om gezondheidsredenenmet een vrij goed traktement hoopt men eenige aangename jaren in het moederland te slijten. Velen vooral zij, die in de kleinere garnizoenen ingedeeld worden keeren teleurgesteld, zelfs binnen hun detacheeringstermijn naar Indië terug. De meesten onder hen zullen het met mij eens zijn, dat die detachee ring in geen enkel opzicht heeft bijgedragen tot vermeerdering hun ner kennis en dat zij door in hun werkkring in Indië te blijven door dienen in dien tijd zeker een bruikbaarder troepenofficier hadden kunnen worden. Gaat men nu tevens de uitgaven na, die dergelijke detacheeringen voor den Staat ten gevolge hebben, dan geloof ik dat men gerust mag aannemen, dat de voordeelen, die zij opleveren, de financieele gevolgen niet kunnen motiveeren. Afschaffing dier detacheeringen zou dan ook zeer gewenscht zijn. Het opperbestuur behoudt dan immers toch het recht, om in buitengewone omstandigheden, zooals de Lombok expeditie, in de aanvulling van het Indische officierskorps door detachee ring te voorzien en daarvoor desnoods speciale voorzieningen te treffen. Keeren wij thans tot de te bespreken brochure terug. Schrijver vervolgt zijn betoog door aan te geven, welke uitgaven veroorzaakt worden. A. door een vijfjarige detacheering van één Oost-Indisch officier bij een van de korpsen in Nederland. B. door het bijwonen van een driejarigen cursus door één O-I. officier-leerling aan de Hoogere Krijgsschool in Nederland. C. door detacheeringen bij de Normaal-Schietschool te 's Graven- hage en de Werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft. Onder A. komt schrijver tot de slotsom, dat het over en weer detacheeren in de jaren 1889 4/m 1893 gemiddeld een jaarlijksche uitgave van f 54.800 veroorzaakt heeft, waarbij niet in rekening zijn gebracht

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 220