207 kosten, terwijl bovendien voor hen wederom het recht op verlof op nieuw minstens 3 jaar verschoven wordt. Schrijver berekent verder, dat een leerling per jaar aan algemeene uitgaven, voor het onderwijs op de begrooting uitgetrokken, 3754 kost, terwijl een leerling van het Nederlandsche leger slechts een toelage van 100 noodig maakt. In de eerste plaats is die som van f 100 onjuist. Elk Nederlandsch officier op de Hoogere Krijgsschool gedetacheerd krijgt voor het aanschaf fen van boeken en leermiddelen 100 toelage, doch hij krijgt bovendien f 200 residentietoelage per jaar. In de tweede plaats is het wel de moeite waard, de uitgetrokken sommen in de begrooting voor algemeene uitgaven voor het onderwijs eens nader te beschouwen. 1°. In elk der 3 door den schrijver beschouwde jaren is onder het uitgetrokken bedrag een som begrepen van f 5400 voor grati ficatie a 600 voor 9 nieuwe leerlingen, welke uitgaaf door schrijver bovendien nog afzonderlijk in rekening gebracht wordt. 2°. Yoor de jaren'93,'94 en'95 zijn onder de uitgetrokken sommen begrepen respectievelijk f 50442, ƒ65675 en 65159 aan traktementen voor de officieren-leerlingen. Deze bedragen en de som van f 5400 van het geheel aftrekkende, blijft er voor die jaren een som over van 31403, 30925 en 33041 voor zuiver algemeene uitgaven. Daar schrijver bij de nader te noemen officieren, die tengevolge van de detacheeringen aan de Hoogere Krijgsschool boven de forma tie van het Indische leger gevoerd moeten worden, geen traktementen in rekening brengt, is het duidelijk, dat hij die traktementen wel be rekent voor de officieren-leerlingen. Yoor de Nederlandsche officieren wordt in de brochure geen bere kening aangetroffen, doch noemt schrijver slechts de toelage ad f 100. Yoor een zuivere vergelijking had hij ook voor die officieren-leerlingen aan zuiver algemeene uitgaven een dergelijk bedrag in rekening moeten brengen als door mij voor de Indische officieren-leerlingen berekend werd. Aan den eenen kant zou dat bedrag een weinig geringer kunnen wezen, omdat de hoogere traktementen der Indische officieren-leeraren niet meetellen. Aan den anderen kant zou een samensmelting der

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 222