210 Mag bovendien uit de totaalcijfers der begrooting zelfs al zijn die even hoog of hooger dan esn vorig dienstjaarhet besluit getrokken worden, dat er weinig gedaan is oni te trachten de financieele lasten te verminderen? Ik geloof het niet, ik vermeen dat in de laatste jaren dan ook alle krachten worden aangewend om ten opzichte van het Indische leger zooveel mogelijk te bezuinigen. De opheffing van de Militaire school en van de Schietschool en tal vau reorganisatiën, zoo uitgevoerde als nog in bewerking zijnde, zijn het gevolg van dit bezuinigingsstreven. Om tot bezuiniging te geraken zijn volgens schrijver vele maat regelen te nemeii. In zijn brochure wordt slechts één dier maatregelen aangegeven, n.l. de samensmelting der officierskaders vanhetNeder- landsche en van het Oost- en West-Indische leger. Hiervan worden uitgezonderd de officieren van den geneeskundigen dienst, benevens enkele categorieën van Nederlandsche officieren (van den Plaatse lijken en Provincialen Staf, van de Marechaussees enz.). De eerst bedoelde officieren wegens de zeer bijzondere wijze, waarop de officieren van den geneeskundigen dienst, voor de koloniën bestemd, worden opgeleid en aangesteld en welke geheel verschilt van die, welke voor de officieren van hetzelfde dienstvak in Nederland geldt en ook, omdat het aantal officiereu van den geneeskundigen dienst in de koloniën aanmerkelijk grooter is dan dat in Nederland. Als men de tijdelijke maatregelen buiten beschouwing laar, is het groote verschil slechtB te vinden in de bevoegdheid om in Indië ook vreemdelingen tot officier van gezondheid te benoemen, die in hun land aan het staatsexameu hebben voldaan. Zij moeten daartoe echter aan het practisch artsexamen voldoen. Tijdelijke maatregelen kunnen echter in de tegenwoordige omstandigheden wel buiten beschouwing worden gelaten. Daar waar in het moederland vele jonge genees kundigen zich met een schamele praktijk tevreden stellen moeten, zou tegenwoordig een aanvulling van den geneeskundigen dienst zoo in Nederland als de koloniën met uitsluitend Nederlandsche artsen niet onmogelijk zijn. Een regeling, waarbij dus opleiding en aanstelling geheel gelijk zijn, zou best te treffen zijn. Een bezwaar echter zou terecht gelegen zijn in de omstandigheid,

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 225