213 - In de brochure is uitgegaan van het denkbeeld, dat de officiers- gezinnen niet mede naar de koloniën gaan. Deze omstandigheid zal, mijns inziens, bijdragen tot eenige vermeerdering van het ziekte- cijfer onder de officieren, wat dus de besparing uog meer verkleinen zou. b. De uitgaven voor de Hoogere Krijgsschool, die nu ongeveer 2 ton bedragen, zouden verminderen. c. Op minder kostbare wijze zouden de vaste betrekkingen kunnen worden waargenomen, thans door O. I. officieren vervuld bij de Hoogere Krijgsschool, de Koloniale Reserve, de Normaal Schietschool, de Koninklijke Militaire Academie, den Hoofdcursus, enz. Beide punten heb ik hierboven op blz. 206 208 reeds uitvoerig besproken. De fioancieele gevolgen zouden minder zijn dan schrijver zich voorstelt, te meer omdat zij tot uitbreiding der formatie van het Nederlandsche leger zouden behooren te leiden. Bij e. wordt nog opgemerkt, dat enkele functiën door de vereeni- ging zouden komen te vervallen. Het is.mogelijk, dat schrijver zijn aandacht gevestigd houdt op enkele betrekkingen, die daarvoor in aanmerking zouden komen. Ik voor mij heb er geen kunnen vinden, doch vrees integendeel, dat bij een detailuitwerking spoedig blijken zou, dat eer vermeer dering dan vermindering van personeel te verwachten is. Zoo in de eerste plaats van al het militair en burger onderwijzerspersoneel. Het ouderwijs op de Koninklijke Militaire Academie en op de Hoogere Krijgsschool althans is er zoo op ingericht, dat alles, wat voor den officier in het algemeen van belang is, öf aan de voor beide legers bestemden gezamenlijk in één klasse öf wel geheel gelijkluidend in twee of meer parallelklassen gedoceerd wordt. De geheel verschillende eischen, die de dienst in beide legers stelt, zijn oorzaak dat naast dit onderwijs een groot zij het dan ook een nog veel te klein aantal lessen gewijd wordt tot het onderwijzen van datgene wat voor Nederland e i Indië afzonderlijke studie vereischt. Bij samensmelting der offi cierskaders zou men, om hetzelfde peil van ontwikkeling te behouden, al deze lessen nu aan de thans twee, dan slechts één categorie vormende leerlingen moeten geven. Zijn dus thans voor het vakonderwijs der Nederlandsche categorie p, voor dat der Indische q leeraars noodig, na de samensmelting zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 228