225 9°. Voor de meeste reeds dienende koloniale officieren, die tot de vereenigde officierskaders overgaan, zal de financieele toestand aanmerkelijk gunstiger worden. Dit is, volgens de door schrijver opgegeven cijfers, zeer juist, doch het is eenvoudig een tijdelijk gevolg van den overgangstijd. Boven dien zullen zij, die hun pensioen nog niet verdiend hebben, nu eenige jaren langer moeten dienen. 10°. Door de gestelde overgangsmaatregelen zal het persoonlijk belang der dienende officieren niet geschaad kunnen worden. 11°. Ziekten zullen minder voorkomen. Op blz. 212 heb ik hierover reeds mijn meening gezegd. 12°. Daar de verloven naar Nederland ophouden, zal een zeer belangrijke som bespaard worden. Tusschen 1876 en 1893 bedroeg alleen het gemiddeld jaarlijksch bedrag aan verlofstraktement en passagekosten voor de verlofgangers zonder hun gezinnen reeds f 424.718. Gemiddeld bedraagt de aanwezige sterkte aan officieren van den geneeskundigen dienst 237. Hiervan zijn toch ruim 12pCt.methun gezinnen met verlof in Nederland. 13°. Zonder in rekening te brengen de officiersplaatsen, die door de vereeniging der officierskaders zouden kunnen vervallen, zal het tegenwoordige officierskader in Oost-Indië met minstens 221 officieren kunnen verminderen Ik verwijs hiervoor naar mijn beschouwingen onder d op blz 220. 14°. Alle pensioenen van zee-en landmacht zullen in den vervolge naar dezelfde grondslagen worden berekend. Ik zie het voordeel hiervan niet in. 15° Het aantal officieren, dat jaarlijks gepensionneerd wordt, zal zeer aanmerkelijk verminderen a. omdat het vereenigde offieierskader minder sterk zal zijn. b. omdat vroege pensionneeringen, wegens opgedane ziekten door een te lang achtereenvolgend verblijf in de tropen, minder veelvuldig zullen voorkomen. ad. a. Zie onder 13°. ad. b. Dit is juist, al stel ik er mij niet zooveel van voor als door schrijver geschied is. Onder de Nederlandsche officieren bevinden Dl. I, 1896. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 240