229 toe te kennen, terwijl de detacheeringstermijn voor hen wellicht korter gesteld zou worden. Dit althans wordt als beginsel gehuldigd, daar waar in den archipel het gezin den echtgenoot niet volgen kan. Zonder becijferingen zal het wel duidelijk zijn, dat hieruit belang rijk meerdere uitgaven zouden voortvloeien. 20°. De uitgaven voor nieuw te bouwen en te onderhouden officiers woningen, of de huishuurindemniteiten, alsmede de reis- en verblijf kosten der gehuwde officieren in verband met punt 19zullen aanmerkelijk kunnen verminderen. De reis- en verblijfkosten zullen aan den anderen kant sterk toe nemen, omdat de omwisseling der officieren, gelijk ik reeds vroeger betoogde, veel meer mutaties ten gevolge zal hebben. Thans wordt er terecht geen onderscheid gemaakt in de wonin gen voor gehuwden en ongehuwden. In Indië heeft iederook de ongetrouwde een eigen woning noodig. Ziet met nu enkele malen jonge officieren vrijwillig samenwonen, dit zal minder voorkomen als de vereeniging der officierskaders plaats heeft gehad en men op later leeftijd in de tropen komt. Wat de indemniteiten betreft, deze zijn zeer zeker niet voor ver- laging vatbaar. Op de meeste plaatsen moet zelfs een ongehuwd officier eer meer dan minder voor een particulier huis betalen dan de van rijkswege ontvangen vergoeding voor gemis van een gouver nementswoning bedraagt. Het door schrijver voorgestelde zou feitelijk leiden tot wederinvoe ring van het nagenoeg verdwenen systeem der officiersbarakken. Ik vrees, dat de wederoprichting daarvan, in verband met het ach terlaten der gezinnen, spoedig oude, weinig gewenschte toestanden in het leven zou roepen, die zeer nadeelig zouden werken op het gehalte van het officierskorps en de goede reputatie van dat korps in gevaar zouden brengen. 21°. De rijksuitgaven voor Cadettenschool en Koninklijke Mili taire Academie zullen veel geringer worden. Dit is waar, maar het heeft met de quaestie niets te maken. De vraag die voorshands nog steeds bevestigend is beantwoord moet luiden: Is het noodig voor een zekere categorie ouders de gelegen heid te openen, om hun zoons gratis tot officier te laten opleiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 244