- 231 gezinnen en het in het leven roepen van ongezonde woningtoestan den valt er op het voorgestelde veel aan te merken. III». De aanvulling van het Indische officierskorps zou vooral in tijden van gevaar niet voldoende verzekerd zijn. IV°. Het gehalte van het Nederlandscbe officierskorps zou (zie ad. 12° op blz. 218) achteruitgaan. Dat officierskorps zou gewoonlijk een belangrijk incompleet teilen. Het Nederlandsche leger zou in tijden van gevaar de zoozeer gewenschte reserve missen, die thans aanwezig is door het met verlof zijn van ongeveer 170 Indische officieren. V". Voor de vorming van een officierskorps, berekend voor zijn zware taak in de tropen, is het totaal onvoldoende, dat men telkens door langdurige perioden onderbroken - slechts 39 °/0 van zijn diensttijd in de tropen doorbrengt. Men zal op deze wijze steeds onder ernstige omstandigheden zich zien wreken, dat men officieren heeft, die taal, land noch volk voldoende kennen, die zich geen zuiver beeld vormen van het optreden van den Inlandschen vijand in het Indische terrein, die de zware eischen, in de tropen gesteld door hygiëne, verpleging en transportdienst onderschatten en die, hoewel uitgerust met voldoende tactische kennis, niet doordrongen zijn van de overtuiging, dat de tactiek onder de geheel andere Indische toestanden een zoo geheel gewijzigde toepassing harer grondregelen eischt. In één woord, zoowel m Nederland als in Indië, maar vooral in het laatste, zal men officieren krijgen, die meer gezien en ondervonden en ook meer geleerd hebben, doch die minder geschikt zijn voor de op hun schouders gelegde taak. Zeer sterk spreekt dit b.v. voor stafofficieren en intendanten. Kond- schapsdienst en verpleging in een beschaafden staat of tegenover een Inlandschen vijand, zijn onmogelijk te vergelijken. Dit laatste Ve punt maakt het, mijns inziens, afgescheiden van alles wat tegen en niettegenstaande alles wat vóór de samensmelting te zeggen valt, ten eenen male onmogelijk daar ooit toe over te gaan. Zou men zulks ooit doen, dan zou de maatregel evenals in Britsch- Indië gepaard moeten gaan met tal van andere maatregelen, zooals de kostbare organisatie van den speciaal Indischen staf, intendance en transportdienst, het toekennen van belangrijke gratificatiën voor de

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 246