248 willigers en de miliciens, die bij het leger aldaar gedetacheerd zijn geweest, zouden niet meer te Harderwijk komen, doch in eerstgenoemde plaatsen afgemonsterd worden. Bij elk der commissariaten is een gepensionneerd officier van het leger in Nederlandsch-Indië ingedeeld, wien een gegageerd militair van dat leger als schrijver is toegevoegd. Behalve vermindering van werkzaamheden en van hei aantal zieken bij het Koloniaal Werfdepot, won dit korps door bovengenoemde instelling aan ruimte in de kazerne, welke nu tot practische en zeer noodige doeleinden kou worden ingericht, getuigen o. m. de kort daarna tot stand gekomen waseh- en badinrichting, onderofficiers- cantine, (wat de cantine der korporaals en manschappen betrof, hierin was reeds in 1884 een goede verbetering gekomen door het aanbrengen van een veranda (uit haar winsten betaald), omdat de localiteit te klein bleek voor het soms groot aantal militairen bij het Koloniaal Werfdepot), verbetering der keukens en arrestlokalen enz Een andere verbetering bij het Koloniaal Werfdepot was een gevolg van het bezoek, dat door Z E den M.v.K. en denM. v. O. op 13 October 1888 aan dat korps werd gebracht. Voor de bereiding der spijzen voor de soldatenmenage, tot nu toe afwisselend aan een burger opgedragen, werd een vaste kok bestemd, welke soldaat evenals een bijkok voor de onderofficierskeuken, tevens oppasser in het garnizoensmagazijn van levensmiddelen van een der korpsen infanterie bij het Werfdepot werd gedetacheerd. Voorts werd ook, nadat een der kapiteius van het Depot zich bij het regiment gre nadiers en jagers daarvan op de hoogte had gesteld, het gamellen- stelsel ingevoerd. Betreffende het vaste kader van het Werfdepot werd in het begin van 1890 nog een gunstige bepaling genomen, door n.l. hunne soldijen te verhoogen en wel voor den adjudant- onderofficier en sergeaut-schrijver, beiden werkzaam op het bureel van den commandeerenden officier, met 25 cent, en voor de overige onder officieren (meesters-werklieden) met 20 cent en korporaals met 10 cent per dag. Bovendien kon voortaan ook door de korporaals, die scherp schutter waren, of dit daar werden, bjj het Koloniaal Werfdepot de verhooging, daarvoor vastgesteld, worden genoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 263