276 wat al te vriendschappelijk over de Nederlanders dacht en wist Toekoe Nanta dan ook na het eindigen der le expeditie te bewerken, dat Toekoe Lampasei uit zijne betrekking van hoofd der IY Moekims ontzet werd en in diens plaats twee zijner neven, Toekoe Moeda Oesoef en Toekoe Tjoet Bantah, benoemd waren geworden. Leidde deze daad er toe, dat bij het begin onzer 2e expeditie, Toekoe Lampasei zich geheel in Toekoe Neq's richting bewoog en al dadelijk zich aan ons kwam onderwerpen onder deze om standigheden kon Toekoe Lampasei kwalijk in zijn oude rechten worden hersteld, zoo lang niet de IY Moekims ter dege door ons bemeesterd waren en alle hoofden, zonder onderscheid, zich aan ons onderworpen hadden. In den namiddag van den 18en Januari rukte te dien einde gene raal Pel met zijn gansche macht naar Pakan Kroeng Raba op en werd er het bivouak betrokken, onder commando van den majoor Diepenheim. Inmiddels was van uit Pakan Badak op den 17en Januari, om 6|- uur v.m. onder bevel van den overste Engel, een colonne sterk 3 compagnieën infanterie en 1 sectie artillerie gegaan, om door 2 dier compagnieën het terrein in de kloof van Beradoean verder te doen openkappen en de overigen als dekking te doen dienen. Door het vuren des vijands moest echter het kappen spoedig gestaakt worden en keerde dientengevolge reeds om 9^ uur v.m. de troep te Pakan Badak terug. Om redenen van politiek belang besloot generaal Pel eenige dagen te Pakan Kroeng Raba te blijven en zullen wij thans achtereenvolgens in 't kort vermelden, wat er al zoo gedurende dien tijd werd verricht. Het allereerst moest aan gewonden en zieken worden gedacht, om ze naar Kota Radja te doen transporteeren; terwijl reeds op den 7en Januari van uit de kloof 2 officieren en 29 soldaten via Lampagger naar den kraton waren geëvacueerd, embarkeerden om gelijke redenen den 19en Januari op de „Aart van Nes" 7 geblesseer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 291