278 Geheel zuiver was echter de toestand in de IV Moekims nog niet, want toen des anderen daags de mineurs onder dekking van eene compagnie infanterie naar dezelfde plaats teruggingen, om de brug ook geschikt voor de artillerie te maken, vond men het werk van den vorigen dag vernield. Ten t weedenmale werd er nu een brug gemaakt. Gelijktijdig met de zooeven bedoelde compagnie, was van Kroeng Raba eene tweede colonne uitgegaan, sterk 3 compagnieën infanterie en 2 kanons, om onder bevel van majoor Diepenheim naar de kloof van Beradoean te gaan, deze te verkennen en tot nabij Pakan Badak te marcheeren, zonder nochtans het aldaar aanwezige bivouak binnen te gaan. Met deze colonne ging mede de overste Meijer, ten einde onder weg een emplacement uit te kiezen voor een door ons nieuw op te richten post. Daarvoor werd uitgekozen een kleine heuvel, nabij kampong Seboen gelegen en naar aanleiding hiervan Boekit Seboen gedoopt, van waaruit men zoowel naar den kant van Pakan Kroeng Raba als naar Pakan Badak een vrij ruim uitzicht had. Den marsch daarna hernemende, kwam de colonne spoedig in drassige sawahs en sompen te land, die te bezwaarlijker te passeeren waren, nu men niet wist, of de in de kloof aangelegde versterkingen al dan niet nog door eenen vijand waren bezet gebleven. Voorzichtigheidshalve werd in gevechtsformatie opgemarcheerd en zonder tegenstand Lam Pisang bereikt. Eene linie van redouten trof men hier aan, met bamboe doeri versterkt, „en echiquier" aangelegd over de gansche breedte der kloof. Terwijl, voorzoover de tijd zulks toeliet, deze versterkingen werden geslecht en het voorts aan majoor Diepenheim bleek, dat ten Noorden van Lam Pisang het terrein nog drassiger werd, besloot overste Meijer den troep aldaar te doen rusten en onder dekking van één compagnie infanterie, voor zijn persoou naar Pakan Badak door te gaan. De onzekere kennis, die wij tot nu toe van de kloof van Beradoean hadden gehad, maakte thans plaats voor de zekerheid, dat die kloof eigenlijk een 8 900 Meter breede voortzetting was van de vallei

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 293