279 der IY Moekims, gelegen tusschen het Paran- en het Barisange- bergte en dat door een hoogst gebrekkigen afvoer van water, bij regen deze gansche passage één modderpoel was. (1) Teugevolge onzer wijde omtrekking door de kloof van Blang Kala, had dus de vijand zijne versterkingen tegenover Pakan Badak nabij Beradoean opgeworpen, verlaten, zoomede zijne positie bij den zoo- genaamden „torenwachter", alwaar 2 lilla 's aangetroffen werden. In den namiddag ten 2 ure keerde de colonne Diepenheim wederom te Pakan Kroeng Raba terug, een uur later ook de overste Meijer, die op den terugmarsch met de hem verzeilende compagnie over Lam Long een langeren weg was gevolgd. In den morgen van dienzelfden dag 22 Januari waren voor den generaal Pel in het bivouak te Kroeng Raba alle hoofden der IV Moekims verschenen en vernamen zij daar, dat zij te gelegener tijd te Kota Radja den eed van trouw tegenover het Indisch gouver nement zouden dienen af te leggen. Aangezien generaal Pel het na dit politieke incident niet noodig achtte, langer in de IY Moekims te verwijlen, werden bevelen gegeven het bivouak te Pakan Kroeng Raba op te breken en den 24en Januari via Boekit Seboen naar Pakan Badak terug te gaan. Gedurende den marsch er heen, bleef de bevolking van de kampongs, die doorgetrokken werden, aan haren dagelijkschen arbeid en had het den schijn, alsof er van oorlog geene de minste sprake was. Te Boekit Seboen aangekomen, werd aldaar halt gehouden en voor dien dag niet verder gemarcheerd. De generaal nam er het emplacement in oogenschouw, alwaar onze nieuwe benting verrijzen zou en bepaalde, dat aldaar zouden post vatten, onder bevel van den kapitein C. J. Brusse, eene compagnie van het R. H. 2e bataljon infanterie en 2 getrokken 12 cM. achterlaadkanons, terwijl om in de allereerste dagen aan dien geïsoleerden post eenigen steun te geven, de compagnie Kievits van het 8e bataljon, 2 kanons 8 cM. licht en de mineurs onder luitenant Kuijl aldaar achterbleven. (1) Toen eenigen tijd later van Pakan Badak naar Boekit Seboen een weg werd gemaakt 4 M. breed en S600 M. lang, moest daarvoor 160.000 gulden worden uitgegeven d.i. ruim 44000 gulden de Kilometer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 294