286 met have en goed in Zuidelijke en Oostelijke richting over de sawahs een heenkomen zocht. Op het signaal „avanceeren voor het geheel" van Antonisse rukte de colonne Diepenheim spoedig voorwaarts en marcheerde zij regelrecht door naar kampong Daroe, welks missigit geen enkelen verdediger meer herbergde. De voorhoede-compagnie, die naar den rand van kampong Daroe doorgemarcheerd was, werd thans op nieuw beschoten door e8nige Atjehers, die in de sawah zich achter een heuvel opgesteld hadden. Flink ondersteund door zijn pelotonscommandanten, de luitenants Wijmans (gedetacheerd uit Nederland) en Opperman, marcheerde de compagnie op den heuvel aan en verjoeg er den vijand, die 2 gesneuvelden en 1 gewonde in onze handen liet. De compagnie van Santen Kolff, die bij dezen aanval te voren eene zeer welkome hulp had erlangd van de sectie artillerie luitenant Tindal bekwam 5 geblesseerden. Nadat daarop de rest der colonne Diepenheim den heuvel Boekit Daroe was nabij gekomen de artillerie kou met geen mogelijkheid door den modder volgen werd op den heuvel stelling genomen en later er het bivouak betrokken. Aan bivouakeeren viel intusschen toen nog niet te denken, wijl de vijand behalve van den voet van het gebergte, ons thans van achter een anderen heuvel den Boekit Trin zoo zeer bestoken ging, dat hij ook van daar verdreven moest worden. Aan de colonne Mekern werd daartoe het noodige opgedragen, eene opdracht, welke dit bleek ras gemakkelijker te geven dan uit te voeren was. Het terrein toch langs den voet van het gebergte was zoo moerassig, dat de artillerie, aan wie bevolen werd aan die zijde voort te rukken, onverrichterzake moest terugkeeren. Voor de infanterie nu bestond geene andere keuze dan de steile berghelling langs een zeer smal pad door een dicht begroeid terrein te volgen, daardoor geheel uit haar verband te geraken en zich aan zware verliezen bloot te stellen ofzoo spoedig doenlijk zich door het voorgelegen moeras een doortocht te banen, om dan aan de overzijde gekomen in geregelde orde de heuvels aan te vallen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 301