291 3 compagnieën 136 bataljon, 1 id. bataljon barisan, 1 detachement mariniers, 2 sectiën artillerie en 1 detachement mineurs de voor beide colonnes bestemde ambulance onder den officier van gezondheid 2e klasse Künert. Om de groote moeielijkheden aan te toonen, die de thans te onder nemen marsch opleverde, komt het nuttig voor, eene korte beschrij ving te geven van het terrein, waarop moest worden geageerd. Vele der détails geraakten uit den aard der zaak eerst gedurende den opmarsch aan ons bekend. De troepen, die konvooiën en transporten dagelijks hadden te bege leiden en des nachts zwaren nachtdienst moesten verrichten, waren toch veelal te vermoeid, om althans op eenigszins grooten afstand telkens het terrein te gaan verkennen, waarop des anderen daags moest worden geageerd. Die verkenningen hadden bovendien op vrij groote schaal en in meer dan ééne richting moeten plaats vinden waarschijnlijk ook ten koste van enkele geblesseerden al te gader bezwaren, om ze eenvoudig achterwege te laten. Het terrein nu, dat de colonne Meijer had te passeeren, was eene uitgestrekte sawahvlakte, ten Westen begrensd door kampong Daroe en de rivier van dien naam, ten Noorden en Oosten door de kampongs waartegen dien dag geopereerd werd en ten Zuiden door smalle, aan den voet van het gebergte gelegen kampongstrooken. Deze sawahvlakte was niet overal droog: in het Westelijk en het Noordelijk deel lagen niet alleen groote vakken drassig terrein, maar ook ware modderpoelen, waarin de soldaat tot aan zijn middel wegzakte. Door deze modderpoelen liepen hier en daar breede slooten tot waterafvoer, maar ook een halve Meter breede galangans, waarin al weder ter doorlating van het water coupures waren aangebracht. Die modderpoelen nu hebben der colonne op 30 Januari heel wat moeielijkheden in den weg gelegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 306