292 Ruim kwart over twaalven ving overste Engel den marsch aan Noord- op, langs de Kroeng Daroe en trok de colonne Meijer, die de colonne Engel op haar rechterflank beveiligen moest en wier snelheid van beweging dus aan die van Engel ondergeschikt was, zeer langzaam over de sawah. Met 8 bergkanons in het centrum, de colonne Diepenheim ter rechter- en de colonne Mekern ter linkerzijde, in divisie-colonne, had de onder overste Meijer ageerende troepenmacht weinig diepte, waarop het vuur des vijands, die door het in de asch leggen van een paar kampongs over de gansche linie gealarmeerd was, weinig vat had. Met deu kijker viel intusschen waar te nemen, dat in den rand der kampongs enkele aarden borstweringen zich bevonden, waarop zich nu en dan tandakkende, eenige in het wit gekleede Atjehers vertoon den. Ook om het vuren van achter die borstweringen het zwijgen op te leggen, kwam de batterij Duguiés aan het woord en werd een paar malen uit 8 stukken te gelijk het granaatvuur geopend een indruk wekkend salvo, niet weinig geschikt om het moreel bij den vijand te schokken. Het terrein, waarop zich de colonne Meijer bewoog, liet spoedig niet langer toe, in een breed front te blijven, zoodat de opstelling in linie verlaten werd en de colonnestelling daarvoor in de plaats trad, ook om te beter eenige infanteriesalvo's af te geven op de kampongs Poenai en Lam Ari, van waaruit de Atjeher op ons schoot. De 8 stukken geschut waren thans aangegroeid tot 11, naardien de overste Engel door de moeieijkheid van het terrein verplicht ge worden was, zijn 3 stukken terug te zenden. De colonne Meijer, die evenwijdig aan de colonne Engel zich aanvankelijk mede in Noordelijke richting bewogen had, moest thans eene rechtsche zwenking doen. tengevolge waarvan zij vlak voor de rawah belandde. Eene compagnie barisan trachtte te vergeefs den poel door te komen; aan de compagnie Buijs, die een galangan wist te vinden, gelukte dit echter wel. Terwijl Buijs onmiddellijk daarna achter eene hoogte stelling nam, om den voorgelegen kampongrand onder vuur te nemen, volgden

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 307