296 1 dwangarbeider sneuvelde, 2 Inlandsche fuseliers werden gewond. Aan de overzijde geformeerd, de artillerie in het midden, de infanterie in compagniescolonne, werd thans in 2 échelons tegen den kampongrand opgerukt. Rukte aan den rechtervleugel de infanterie met 4 kanons naar voren, middelerwijl de linkervleugel den kampong onder vuur nam daarna verrichtte men dezelfde manoeuvre met het linker-échelon. Na aldus tot op 500 pas afstand de vijandelijke linie genaderd te zijn, kwamen alle kanons in batterij, om een overstelpeud vuur af te geven en gingen in den versnelden pas, ten laatste in den looppas, de stormcolonnes er op in. De vijand vlood wij telden slechts 3 gewonden 2 artilleriepaarden hadden mede kwetsuren bekomen. De kampong werd daarop verkend en het bivouak er betrokken, nadat door den overste Meijer van majoor Diepenheim het bericht ontvangen was, dat hij den missigit van Oleh Soesoe bezet had en de colonne Engel zich op zijn linkervleugel bevond. Gaan wij thans na, hoe die colonnes aldaar waren gekomen. De colonne Diepenheim, die op 800 pas van den missigit eenige granaten had doen werpen, was reeds spoedig een 500 pas dichter genaderd, zonder dat de vijand daarvan veel notitie nam. Deze stilte aan den overkant was verdacht. Toen nu bevolen werd, een 100 tal passen voorwaarts te gaan, alwaar zich mede een terreinplooi bevond, gelastte kapitein Duguiés voorzichtigheidshalve aan zijn beide sectiecommandanten, den luite nant Tindal en den adjudant-onderofficier Glasius, met kardoezen te laden, deze met de ruimnaald te verzekeren en elk der kardoesdragers een kartets in handen te geven. Deze voorzorg kwam uitstekend te paswat verwacht werd, gebeurde; bij het bereiken der nieuwe stelling openden de Atjehers plotseling het vuur, waarop onze kartetsen onmiddellijk antwoord gaven en de verdedigers de plaat poetsten. De daarop stormende compagnieën vonden althans den missigit onbezet, alleen in de verte waren vluchtelingen waar te nemen. Wordt vervolgd).

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 311