302 Ergo, moet wel degelijk de dienst der veldwachten beoefend worden. En kunt gij u niet voorstellen, dat bij gunstig terrein de cavalerie, toegevoegd aan eene colonne, eene veldwacht zou kunnen betrekken op een der flanken dan wel op een voorgelegen, daarvoor geschikt punt En nu uw cauchemar; de scholen bij het regiment. „De kaderschool staat onder het directeurschap van den luitenant adjudant van den majoor te Salatiga", zegt gij verder, hetgeen ook alweer niet volkomen juist is, al is op dit oogenblik zulks ook toevallig het geval. Ait. 2. van het op de school betrekking hebbend reglement zegt: „een der luitenants van de cavalerie te Salatiga is directeur der kaderschool". Eene kleinigheid, wel is waar, doch waar gij u zoo in afkeurenden zin over alles laat hooren, meen ik U ook hierop te moeten wijzen. „Om op de korpsschool te komen, moet men oppassend zijn", zoo leeraart gij verder en weer is mijn antwoord: niet juist. Zoover mij bekend is, is van Salatiga nog niemand geweigerd om op de korpsschool toegelaten te worden en dat zulks bij manschappen met iets op hun kerfstok (blz. 460) van gedetacheerde eskadrons wellicht wel eens het geval is, vindt misschien zijn oorzaak in de omstandigheid, dat zulke manschappen vragen om op de korpsschool te worden toegelaten, zeer waarschijnlijk niet uit leerlust maar eenvoudig om verandering van garnizoen te krijgen. Erg juist gezien, vindt gij niet? En de leerlingen van hiervolgens u dus allen brave zielen! Ik nam het lijstje der tegenwoordige leerlingen ter hand en ontwaarde daarop helaas menigeen, die al heel wat op zijn kerfstok heeft. Ondanks het door u zoo ondoelmatig gevonden uur waren op de laatste les der korpsschool 21 leerlingen present, waarvan 13 Europeanen (zie blz. 461), terwijl maar een der leerlingen op wacht was. (Behalve zij, die in garnizoensdienst zijn, is door genomen maatregelen ieder een present. Omtrent de regeling van het onderwijs voor hen, die voor fourier of opperwachtmeester worden opgeleid, schijnt gij ook al niet erg goed op de hoogte te zijn. Het onderwijs in de administratieve vakken wordt gegeven door den

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 317