308 enkele paarden, het waren groote uitzonderingen en 't was geen vrees voor het schot maar voor de schijf. In welke gevallen zou nu in de werkelijkheid van de revolver te paard gebruik gemaakt worden Ik kan mij de volgende gevallen denkenle bij de vervolging, 2e wan neer men achtervolgd wordt en 3e in de mêlée. Steeds dus op de mini mumafstanden, met eenige kans op succes zelfs alleen a bout portant. Denkt gij dat daarvoor oefening noodig is en meent gij werkelijk, dat in die gevallen uw paard zal door gaan, tengevolge van uw schot Een paard, dat tengevolge daarvan aan den horizon zou verdwijnen, zal, geloof ik, wel nooit zoo dicht op den vijand komen, dat zijn ruiter de revolver kan gebruiken, doch tengevolge van het voorafgaand geweergeknetter wel reeds lang verdwenen zijn. Dat ziet men echter niet, ten minste hoog zelden, gebeuren. Nog eene kleine opmerking en wel dezegij zijt verkeerd ingelicht, waar gij zegt, dat bij de cavalerie nog steeds met roerende standvastig heid in groot tenue wordt prijsgeschoten, tenminste hier zag ik het sedert 't voorschrift het niet meer eischt, niet gebeuren. En hiermede „J" ben ik aan het eind gekomen mijner aanteekenin- gen op uwe beide opstellen. Yoimaakt is ons wapen niet, maar ik vind en ik sta in die meening heelemaal niet alleen dat wanneer gij of een ander het noodig acht, op bestaande of vermeende leemten te wijzen, die ons wapen aankleven, niet uwe manier moet worden gevolgd. Gij kent natuurlijk de uitdrukking„laver son linge sale en familie"; die is op zulk een klein korps als het onze volkomen van toepassing, en ik spreek uit ondervinding, wanneer ik zeg, dat onze chefs het ten zeerste waardeeren, wanneer wij onze zienswijze omtreut bestaande of vermeende gebreken aan hun oordeel onderwerpen. Wel is waar gaat dan het voordeel van anonymiteit verloren, maar is die daarbij wel noodig? Werkelijke overtuiging van in het belang van het regiment werk zaam te zijn, geeft m.i. niet alleen den moed der opinie, maar schenkt ook de kracht, die opinie met naam te onderschrijven. Salatiga, Januari 1896. W. Groekeveld. 1' luitenant-adjudant der cavalerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 323