310 lengd, teneinde beschadiging door de uitwerpschroef bij het afnemen van den afsluiter te voorkomen, waartoe men hem draaien moet. Het scherm omvat met een halfcirkeUormigen haak den afsluiter en heeft van boven een rand, die 'bij gesloten geweer de gleuf voor de bovenste afsluiternok afsluit. Ook de arm van den geleider is eenigszins verauderd. Bij den haan is de stift, die het draaien van de slagpinmoer regelt, vervallen. Deze is ook veranderd en heeft eene grootere mid dellijn dan de uitboring van het staartstuk; het staartstuk is dan ook van achteren zooveel uitgefieesd, dat deze slagpinmoer er juist in past. De verbindingsschroef van geleider en afsluiter is eveneens gewijzigd. Hieruit ziet men, dat Frankrijk getracht heeft eenige fouten, die aan het Lebel geweer kleefden, op te heffen; doch al voldoen deze veranderingen, een groote fout blijft het steeds aankleven en wel de plaatsing van het magazijn, daar een magazijn in de voorlade als verouderd kan beschouwd worden. Evenals bij het Duitsche geweer is in den bovenhand een stangetje bevestigd, eindigende in een knopje. Deze stangen dienen om de geweren aan rotten te zetten. Het vizier is eveneens gewijzigd, wat aangaat de bevestiging. De degenbajonet is eenigszins gewijzigd en wel de bevestigingswijze van den angel; deze gaat door het gevest, eindigt in een schroefdraad en wordt door een moer stijf aangedraaid, bij mod.'86 werd het gevest op den korteren angel geschroefd. Twee soorten patronen worden gebruikt, namelijk M 1886 en M 1886 M. Uitwendig zijn beide patronen hetzelfde, alleen verschillen zij inwendig en wel doordat de bodem van de laatste soort ver sterkt is en de brandgaatjes anders geboord zijn de lading is verminderd bij H 1886 M. De lading is voor patroon M 1886 2.8 gr. kruit B F en voor M 1886 M 2.75 gr. 92 B F. In de slaghoedjes is 1 cgr. minder slagsas dan bij M 1886. Op de lading ligt een blaadje karton en een wasschijfje. Het projectiel heeft een hardlooden kern, omgeven door een mantel van Maillechort; het gewicht is 15 gr. De patronen zijn 75 mH. lang en 29 gr. zwaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 325