316 In den voet is een vaste vizierkeep voor 300 M. en wordt bij het individueel schieten voor de afstanden tot 400 M. gebruikt; de klep wordt dan voorover geslagen. Ligt de klep achterover, dan geeft de vizierkeep den afstand voor 450 M. aan; in den oorlog wordt deze stand steeds gebruikt tot 500 M. Een hand beschermer is over het vizier aangebracht en wordt van voren door den onderband vastgehouden. Het gewicht van de SB zonder scheede is 0.34 KG. scheede 0.12 De lengte der kling0 3 M. De patroon weegt 22 gram. Het projectiel met een mantel van koper en nikkel weegt 10.5 gram; de lading weegt 1.95 gram ballistiet. In de huls is een groef voor den klauw van den patroontrekker. De patronen zitten bij 6 stuks in een raam of houder. Voor wacht- en veiligheidsdienst wordt een kartetspatroon gebruikt met 1.5 gram ballistiet. Tot projectiel dienen 10 segmenten uit hardlood, vervat in een messingen bus, die van voren door een klein projectiel wordt gesloten in den vorm van een gewone patroon. Op de interpellatie, aangaande de quaestie of het gebruiken van kartetspatronen niet door een internationale conventie verboden was, antwoordde de Minister van Oorlog, dat die patronen sedert ruim 30 jaar in gebruik waren. In 1862 werden zij bij de gendarme inge voerd om op hunne tochten tegen de roovers te gebruiken, later werden die patronen op de achterladers toegepast, en aangezien in Italië ver verwijderde wachtposten dikwijls met roovers te doen hebben, is deze patroon niet te ontberen. Drie houders vormen een pakket. Een pakket weegt 470 gram. In tijd van vrede heeft ieder soldaat 5 pakketten 90 patronen, in tijd van oorlog ieder man 9 pakketten 162 patronen bij zich. De losse patroon M/91 is voorzien van een rood papieren kogel. De exercitiepatroon heeft een messing projectiel, dat zwart gemaakt is en in plaats van een slaghoedje een lederen schijfje. Men kan een patroon in den loop brengen, dus het geweer als enkellader gebruiken, doch voorzichtigheid is hierbij aanbevolen en het is geen regel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 331