317 De grootste schootsverheid bedraagt 3200 M. Oostenrij Ic-Hongarije. De proeven met 5 mM. geweren werden voortgezet; een conische huls voldeed niet, zoodat men weder tot een fleschvormige kwam. De proeven moeten echter zeer verrassend zijn; de overste von Wuich sprak echter het verlangeu uit naar een krachtiger rookzwak kruit dan het tegenwoordige, en wel met een Y0 yan 900 M. Het tegenwoordige loopmetaal is niet sterk genoeg, zoodat nu de vraag isis er een kruit te maken, dat bij dit klein kaliber projectiel met een snelheid van 900 M. en 3600 omwentelingen den loop niet te zeer aantast of dat het loopmetaal zooveel versterkt wordt als noodig is; dit laatste is waarschijnlijker. De Mannlicher sluiting is voldoende gebleken (Rumenië 6.5 mM.). De indringing in hard hout beloopt 85 cM. De bestreken ruimte 750 M. De moeielijkheden, die bij de samenstelling zich zullen voordoen, liggen nog in het onzekere. De proeven met repeteerpistolen Schönberger en Dormus werden voortgezet, doch leverden verschillende gebreken op. Proeven werden genomen met oefeningsmunitie; hierbij werden hardlooden projectielen in vorm en lengte verschillend, zoo ook projectielen uit hardlood en hout bestaande beproefdde uitkomsten waren steeds onvoldoende, zoodat de proeven werden gestaakt. In een gevecht van de Oostenrijksche gendarmen met arbeiders in Marisch-Ostrau, alwaar het 8 mM. geweer werd gebruikt, werden door 23 schoten 10 man gedood, 35 menschen zwaar en 9 man licht gewond, te zamen 54. De wondeu waren meest ernstig met vele beenbreuken. Rusland. De bewapening met het geweer M/91 is nog niet afgeloopen. Het fabriekmatig plaatsen der richtmiddelen is eenigszins gewijzigd, zoodat de korrels los zijn en de geweren bij den troep worden ingeschoten. Het inschieten geschiedt op 100 pas, daar de invloed van weer en wind gering is op dien afstand. Yele kleine wijzigingen zijn op het M/91 toegepast en er wordt zeer geklaagd over vele beschadigingen, zoodat bjjzondere voorzorgsmaatregelen moeten genomen worden. Daar de loop zeer heet wordt bij het schieten, heeft men een houten handbeschermer aangebracht tusschen onder- en bovenhand. De ont- Dl. I, 1896. 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 332