DE CHITRAL EXPEDITIE. (1) (met schets). Tusschen de Zuidelijke helling van den Hindou-Koush en den mid denloop van den Indus, vindt men het uitgestrekte bergland Chitral. Ternauwernood door de Engelschen opgemerkt en aan andere Euro peanen zoo goed als onbekend, vormt deze landstreek een natuur lijke, moeilijk te bereiken barrière, die na zich meer Noordwaarts in het Pamir-plateau te hebben voortgezet de grens vormt tusschen Ruslands en Albions machtsfeer. Kort geleden was dit grondgebied het tooneel van den strijd, die gestreden werd tusschen de Britsch-Indische troepen en de afdeelingen der Inlandsche hoofden. Het ligt niet in onze bedoeling en détail de door generaal Sir Robert Low geleide operatiën te behandelen; met 't oog op de tot heden ingekomen berichten, kunnen wij slechts in groote trekken de verschillende phases van dezen veldtocht be handelen. Ten allen tijde zijn de Britten er op uit geweest, goede betrek kingen te onderhouden met de Chitraleesche bevolking, doch na den snellen marsch der Russen naar het Pamir-plateau heeft Engeland reeds sedert eenige jaren meer dan ooit zijne aandacht op deze land streek gevestigd. Naarmate de moeilijkheden toenamen, waarmede de verovering van een dergelijk gebied gepaard ging, was 't voor Groot-Brittanje zaak, er geen bezit van te nemen, doch daarentegen alles in 't werk te stellen om er zijn invloed te doen gevoelen. Beide doeleinden echter waren moeilijk te bereiken. Chitral, bewoond door dweepzieke, vrijheidlievende Mohamedaansche (1) Ontleend aan: „La Campagne des Anglais dans le Chitral." Revue Militaire de l'Etranger. Juillet 1895.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 336