324 ten, die in last hebben opheldering te vragen en op den duur moeten waken voor het naleven der gesloten overeenkomsten. Meestal wordt het hoofd van zulk een zending begeleid door een escorte; dit is de eerste stap, die onbewust leidt tot een militaire expeditie, want deze indringing van een politiek ambtenaar aan 't hoofd van gewapende Europeanen wekt al dadelijk de ontevredenheid der inboorlingen op en 't minste incident is dan voldoende om een conflict in 't leven te roepen, dat zich openbaart 't zij door bedreigingen of door een bloed bad Is 't eenmaal zoover gekomen, dan moet de beleediging, de rijksvlag aangedaan, gewroken worden, of wel worden opgerukt tot hulp der landgenooten, wier leven in gevaar verkeert. Wanneer men zich op een bijzonder standpunt plaatst, moet men zich verheugen over dezen voorzienigen loop der gebeurtenissen indien toch de beschaafde volken de voor- en nadeelen van koloniale onder nemingen in de weegschaal plaatsten, zouden zij ongetwijfeld meer malen weifelen om toe te stemmen in de zware offers, die verbonden zijn aan een veldtocht in een afgelegen en ongezonde landstreek. Zij worden er ondanks zichzelven toe genoodzaakt en meermalen stellen de gebeurtenissen de wijze lieden in 't ongelijk, die meenden alles te kunnen voorzien, doch die Diet ver genoeg in de toekomst konden lezen. Trouwens in Engeland heeft 't niet ontbroken aan profeten, die het Indische gouvernement waarschuwden voor de ongemakken en gevaren der ontworpen expeditie; maar dit moet erkend worden niemand dacht er aan een onthouding aan te prijzen, zoodra men vernam, dat het leven van Dr. Robertson en zijne metgezellen in gevaar verkeerde. Dr. Robertson, in Indië algemeen bekend om zijne avontuurlijke reizen in Kafiristan, was in 1892 door het gouvernement van Cal cutta belast geworden met een zending naar Chitral. De onderkoning meende, dat het aan de regeeiing komen van Nizam-ul-Mulk, wiens wijsheid en doorzicht men prees, een zekere vastheid moest geven aan het bestuur der landstreek, en dat nu het oogenbiik was geko men, hem ter zijde te doen staan door een politiek agent, om hem vertrouwd te maken met de weldaden van Engelands vriendschap. Het gezantschap bestaande uit Dr. Robertson, 3 offioieren en 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 339