825 Sikhs, had groote moeilijkheden te overwinnen bij het afleggen van den weg, die Gilgit van Chitral scheidt; in het hartje van den winter moest men onder aanhoudende sneeuwjachten 360 KM. afleggen in een woeste landstreek, waar enkele bergpassen een hoogte van 4000 M. berei ken. Dr. Robertson werd door de bevolking welwillend ontvangen en slaagde er zelfs iu, het vertrouwen van Nizam te wiunen. In Mei 1894 oordeelende dat zijn taak was afgeloopen, verliet hij Chitral en liet luitenant Gurdan met 50 Sikhs bij den mehtar achter. Dit escorte was voor Nizam een soort garde-de-corps of politie wacht, die hem vooral tegen zijne familieleden moest beschermen, bij wie broedermoord het gewone middel was tot regeling der successie rechten. Ongelukkig werd de zetel van den politieken agent ver plaatst van Chitral naar Mastuj. Zoodoende liet men den vrijen loop aan de vele hartstochten, die dezen kleinen troon in onrust en gevaar brachten. Den len Januari 1895, van de valkenjacht terugkeerende, werd Nizam verraderlijk gedood door een handlanger van zijn broe der Amir-ul-Mulk. Het bericht van dezen moord verwekte groote onrust bij de kleine Bri sche bezettingen van Mastuj en Gupis (kleine étapes, die door de Britten waren opgericht tot het voorzien in den toevoer van levensmiddelen langs den weg Gilgit-Chitralzoo als wij gezien hebben, de eenige, die een communicatie vormde met de hoofdstad des lands). De commandanten dezer verschillende posten zonden terstond detachementen naar Chitral en Dr. Robertson zelf, na een der colonnes te hebben verzameld, bereikte den Slett Januari deze stad, die hij in volkomen opstand vood. De onrust der bevolking was alleszins gewettigd. Umra-Khan was dec Lowari-pas overgetrokken, had zich meester gemaakt van Ashreth en na zijn marsch in Noordelijke richting te hebben voort gezet, het fort Kala-Drosh ingesloten, welks bezetting slechts 300 Chitraleezen telde Zonder slag of stoot viel deze sterkte in handen van den aanvaller. Voor het Indische gouvernement kwam 't er nu op aan zoo snel mogelijk handelend op te treden; de snelle marsch der opstandelingen deed voorzien, dat Dr. Robertson, die met eenige gewapenden uit Gupis en Mastuj naar het fort Chitral was opgerukt, zou worden ingesloten. Ook verliet Amir-ul-Mulk's oom, Sher-Afzul, zijn verbanningsoord

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 340