328 Hoewel de Swati's al huQne strijdkrachten niet op het bedreigde punt hadden kunnen concentreeren. was de vermeestering van den Malakand-pas voor de Britsche troepen geen gemakkelijke zaak. In den morgen van den 3en April had de aanval plaats. Zouder schets van bet slagveld is 't hoogst moeielijk een geregeld verhaal van dezen strijd te doen. Geholpen door het officieel verslag van den opperbevelhebber, kunnen wij echter de hoofdmomenten van het gevecht aangeven. Yan af Dargai wordt het dal, dat in Noordelijke richting stijgt, over een afstand van 3 KM. gaandeweg nauwervervolgens zet het zich in Noordoostelijke richting voort en wordt langs de Westelijke helling beheerscht door hooge bergen. Toen de 2e brigade, die aan 't hoofd marcheerde, de bocht van den weg bereikte, bemerkte zij den vijand in een goede stelling achter de hoogten, die het défilé in front schenen af te sluiten en zich in Westelijke richting voortzetten, alwaar eveneens troepen waren opgesteld. Daar de Oostelijke helling der vallei in 't geheel niet bezet was, konden er 3 batterijen (16 stukken) in batterij komen, die gedurende den loop van het gevecht een voorname- rol speelden. Alvorens tot den aanval over te gaan, zond generaal Low een batal jon (guides) naar den linkervleugel, dat bevel kreeg, het gebergte zoo gedekt mogelijk te beklimmen, teneinde op den top zoodanig stelling te nemen, dat men vandaar uit den vijand kon enfileeren. iJit scheen een tamelijk gewaagde onderneming. Welke toch waren de resultaten dezer omtrekkende beweging? De bevelhebber meldt ze ons zelf: „Ik zag al spoedig in zoo schrijft generaal Low in zijn rapport dat door den aanval uit te stellen tot't oogenblik dat de omtrekkende beweging der guides zou zijn voltooid, ik slechts zonder eenig voor deel de ontknooping zou hebben vertraagd en de guides zelfs vernietigd zouden zijn geworden". Hij besloot dan ook den vijand in front aan te grijpen, zonder af te wachten dat het optreden van het bataljon guides zich deed gevoelen. Langzamerhand bracht hij zijne beschikbare troepen in gevecht, zoodat op 't oogenblik dat de stelling veroverd was, er slechts één bataljon in reserve was achtergebleven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 343