829 De Swati's hadden hardnekkig weerstand geboden terwijl hunne tirailleurs langzaam van dekking tot dekking teruggingen voor de Engelsche colonnes, die metgroote onverschrokkenheid onder een hevig vuur de berghellingen beklommen, wierpen duizenden inboorlingen, het voorbeeld volgende van de scharen van Andreas Hofer, rotsblokken op de hoofden der aanvallers. Niettegenstaande dit alles was de overwinning door de Engelschen niet te duur gekocht (1), terwijl de Swati's belangrijke verliezen leden (2). Een groot aandeel in deze overwinniug komt toe aan de bergbat- terijen en vooral aan de Maxim kanonnen, die herhaalde malen de verschillende vijandelijke, échelons beletten, zich te concentreeren op 't oogenblik, dat het sein tot den aanval werd gegeven door de beide brigades van generaal Low. Achter hunne verschansingen hadden de Swati's het lang volgehouden tegen de betere wapenen der Engelschen en na hunne dekkingen te hebben ontruimd, weerstonden zij nog met groote dapperheid de charges van enkele eskadrons van het lle regiment Bengaalsche lanciers en van de „guides cavalry". Alvorens tot deze charges over te gaan, dachten lanciers en guides er waarschijnlijk niet aan, zich af te vragen of het terrein geschikt was voor cavalerie. Zij zagen een in aftocht zijnden vijand, die genood zaakt was zijne dekkingen te verlaten en vertrouwende op hunne lansen, sabels en paarden, gingen zij in den 8500 voet hoogen Ma- lakand-pas recht op hun doel aan en slaagden er in niettegenstaande de vele moeilijkheden van den bodem de nederlaag der Swati's te voltooien. Hadden deze eskadrons niet zoo volkomen en juist hun taak begrepen, dan zouden zij tot in Siberië hebben kunnen doorrijden, teneinde in de gelegenheid te zijn in te grijpen op een „cavalerieterrein", zooals dit vroeger door sommige voorschriften werd aangegeven en waarmede men tegenwoordig ongetwijfeld gebroken heeft. Na zich door den Malakand-pas een doortocht te hebben gebaand, (1) 11 dooden. Gewond: 8 offioieren en 89 soldaten. De Inlandsche bataljons van het Britsoh-Indisobe leger waren bewapend met het Martini-geweer; de Engelsehe bataljons met het Lee-Metfordgeweer. De patroonlading was cordiet, dat naar 't schijnt in dezen veldtooht goede resultaten heeft opgeleverd» (2) Minstens waren er 500 man buiten gevecht gesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 344