331 Nu echter kwam de colonne op het grondgebied van Umra-Khan en men verwachtte in den vervolge een gehuchten tegenstand. Zooals later zal blijken, werden deze vermoedens niet verwezenlijkt. De eerste nederlagen der Swati's hadden in het gebergte tusschen Eunar en Indus veel indruk gemaakt; de minste tegenspoed werkt ontmoedigend op dit krachtige, energieke doch zeer bijgeloovige volk 5 deze bergbewoners zijn kindereu, die zich vol vuur werpen op de hinderpalen, die men hun in den weg legt, doch onmiddellijk afdein zen, zoodra zij een tegenstand ondervinden, die in staat is hunne eerste krachtsinspanning te breken. Gedurei de den verderen marsch viel er niets bijzonders voor. Den 136n April bereikte de colonne Sado en werd, van af den tegenovergestelden oever der Panjkora-rivier, op enkele geweersalvo's onthaald Zonder echter tijd te verliezen, gingen de sappeurs terstond aan het werk om een vlotbrug samen te stellen en zoodra deze gereed was, trok het bataljon guides (2e brigade) de rivier over. Kolonel Battye, die dit detachement commandeerde, had in opdracht de volks stammen te tuchtigen, die de colonne hadden aangevallen bij haar aaukomst op den linker Panjkora-oever en moest tevens een ver kenning doen naar 's vijands zijde, om de colonne gelegenheid tot déboucheeren te geven. Kolonel Battye kweet zich gelukkig van het eerste gedeelte zijner opdracht het verbranden van enkele armoedige dorpen was een gemakkelijk werk en begaf zich vervolgens met zijn bataljon naar den weg van Miankalai, waar de tegenpartij gesignaleerd was. Tegen den middag stond men tegenover een aanzienlijken vijand, die al spoedig, ziende dat de Engelscheu numeriek in de minderheid waren, hen tegemoet trok en tot den terugtocht noodzaakte. De terugtocht geschiedde in goede orde. Bovendien had generaal Low, die bericht had ontvangen van den hachelijkeu toestand an het detachement, inderhaast eenige stukkeu in batterij gebracht op den linker Panjkora-oever, terwijl tegelijkertijd de 2e brigade, die de oevers der rivier bezette, met haar geweervuur de kleine colonne trachtte te ondersteunen. Dank zij deze tusschenkomst, wier uitwerking eerst bepaald krachtdadig kon zijn van af het oogenblik, dat de vijand

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 346