De gewone kleeding bestaat uit een baadje (kort buis van Engel- sche stof), een pantalon van dezelfde stof en een grijzen, vilten hoed. Over het baadje hangt van den linkerschouder naar de rechterheup de patroongordel af. Wapening. De geweren, die het Gouvernement verstrekt, zijn van het stelsel Henry-Martini. De ruiterij draagt het geweer met de kolf in den stijgbeugel. Mobilisatie. In geval van mobilisatie wordt het bevel daartoe door den president der republiek gegeven aan den opperbevelhebber P. J. Joubert, dit het bevel bekend maakt aan de commandanten der 17 districten, waarin het land verdeeld isdeze brengen het over aan de 64 veld- kornetten en 42 assistent-veldkornetten der 64 wijken. Zoodra het bevel ontvangen is, begeven de veldkornetten zich op tnarsch naar de bedreigde punten. Om een denkbeeld te geven van de wijze, waarop de mobilisatie plaats heeft, is het voldoende in herinnering te brengen, wat in 1890 gebeurde. In dat jaar hadden ongeregeldheden plaats, doordat de uitlanders te Johannesburg de Transvaalsche vlag aldaar hadden verscheurd. Het mobilisatiebevel werd om 6 uur 's avonds gegeven aan drie districten en den volgenden dag om 5 uur 's namiddags rukten 800 Boeren onder aanvoering hunner veldkornetten de stad binnen. De opperbevelhebber. De opperbevelhebber, generaal Joubert, is zeer bekend geworden door de gevechten van den onafhankelijkheidsoorlog. Ofschoon hij de schaaf heeft gehanteerd en langen tijd schoolmeester is geweest, is hij een energiek aanvoerder, die bij groote voorzichtig heid veel flinkheid ten toon spreidt. Als bewijs van de achting, die men hem in den vreemde toedraagt wegens zijne militaire talen ten, wordt in herinnering gebracht het feit, dat hij begiftigd is met de Pruisische orde van den Booden Adelaar 2® klasse met de ster. Zijn vrouw, die dezelfde militaire deugden bezit als hij, vergezelde hem altijd op zijn krijgstochten. France militaire). 340 :c .y.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 357