IIET GEWEER DAUDETEAU. Wellicht is het niet van belang ontbloot, om een afzonderlijk opstel te wijden aan bovengenoemd geweer, niet omdat mij omtrent dit geweer alles bekend is, maar omdat „Daudeteau met zijn geweer in Frankrijk zooveel opgang heeft gemaakt, dat zelfs de „Revue du Cercle Militaire" het „het geweer der toekomst voor Frankrijk' noemt. De gegevens, die ik hier geef, zijn genomen uit de „Internationale Revue über die gesammten Armëen und Flotten" en verschillen wel licht hier en daar een mM. of een gram of wat met reeds door mij gegeven cijfers, doch zoolang in alle staten nog steeds dag in dag uit proeven worden genomen, zal dit varieeren plaats hebben. Wat constructie betreft, schijnt het geweer Daudeteau zeer een voudig; het kaliber is 6.5 mM., het gewicht 3.8 KG., dus lichter dan het Mannlicher. De kogel weegt 9.75 gram, terwijl het gewicht van het Lebel-projectiel 14 gram bedraagt en van het Italiaansche Mannlicher 10.3 gram De aanvankelijke snelheid van het Daudeteau-geweer bedraagt 745 M.; op 75 M. dringt het projectiel meer dan 11 2 M. in een dennenstam en doorboort een staalplaat van 1.2 cM. dikte. De baan is door de kleine verheffing (1.3 M.) geheel bestreken; een schutter kan, zonder veel nadeel aan de juistheid van 't schot te doeD, 40 schoten in de minuut afgeven De grendel is gelijk aan die van het geweer M./1886. De nokken of tappen aan den afsluiter voor den terugstoot zijn tijdens het schot verticaal, om een betere bescherming te geven tegen de nog schadelijke gasontsnappingniet algeheel te vermijden scheuren die echter eerst merkbaar kan zijn, nadat het geweer een tijd in gebruik is De patroon, voorzien van rand en groef, waar borgt de veiligheid van den schutter verder geheel, daar zelfs bij een patroon, die bij den bodem scheurt, de gassen niet achterwaarts, doch rechts zijwaarts moeten ontsnappen De patroonhouder wellicht is het

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 358