342 beter hier te spreken van magazijnlader kan 5 patronen bevatten. Hij bestaat uit een cylinder van dun staalplaat en is voorzien van een arm, die dient tot vasthouden en geleiding der projectielen in de ligplaats. De lader vormt slechts een der toebehooren van het geweer, daar hij alleeu bestemd is onu de vijf patronen tegelijk te kunnen inbrengen. Hij gaat niet met de patronen mede in het magazijn. Daudeteau is een tegenstander van patroonhouders, die ingebracht worden en geeft de volgende redenen daartoe op 1® Zij vereischen een open repeteertoestel, dat bij vuil worden slecht werkt. 2® Het vervallen van het vuur schot voor schot (van het gebruik dus als enkellader). 3e Weigeringen bij het laden door den patroonhouder veroorzaakt. Het toestel werkt even goed als de patronen een voor een worden ingebracht, ais wanneer tijdens het schieten met vol of leeg magazijn patronen worden ingebracht. De lader is zoodanig ingericht, dat de patronen door een lichten druk loslaten. Om het magazijn te vullen, neemt men den lader in de rechterhand, brengt hem in de uitsnij ding van het staartstuk en plaatst hem in de ligplaats. In dien stand is de lader stevig genoeg bevestigd om niet van zelf uit te vallen daarna legt men het voorste gedeelte van den duim op de patronen en drukt er op, zoodat zij naar beneden worden gebracht; de achter gebleven lader wordt door den grendel uitgeworpen; verder kan men een zesde patroon zoo noodig inbrengen, wanneer men op de patronen drukt en ze in het magazijn terughoudt. De degenbajonet bestaat uit een vierhoekige kling, een greep en scheede; de bajonet weegt 0.44 kilogram en is 0.64 H. lang. Het uiteennemen en ineenzetten van het geweer is zeer eenvou dig en zelfs voor het gewoon in orde of rein houden is het onnoodig den patroontrekker af te nemen. Men kan aan de rechterzijde het magazijn openen, hetzij voor 't schoonmaken of voor de instructie. Het geweer is zeer gemakkelijk te gebruiken en te stellen, zoowel als enkel- als meerlader. Weigeringen in de werking van het mechanismus kunnen bij dit wapen niet voorkomen, zoodat de man steeds meester is van zijn wapen. In hoeverre dit waar is, kan alleen de practijk bewijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 359